Czy będąc na basenie, biegając, lub jeżdżąc na rowerze zdarzyło wam się kiedyś odruchowo zerknąć na nadgarstek w poszukiwaniu zegarka? Spokojnie, to tylko odruch. Niemniej jednak obecny rynek wychodzi do nas z pomocną ręką. Firmy, które specjalizują się w zaopatrzeniu sportowców, mają w swojej ofercie zegarki sportowe. Od tych mniej rozbudowanych, po takie, o których istnieniu pewnie nie mieliśmy pojęcia. Zebraliśmy garść informacji, przy pomocy których z pewnością wybierzecie najlepszy zegarek sportowy.

Czym się kierować przy wyborze?

Przy wyborze naszego zegarka, warto przyglądnąć się jego parametrom. Funkcji jest tak dużo, że niektóre mogą wydać się już nam całkiem abstrakcyjne, a wręcz niepotrzebne, jednak są takie, nad którymi warto chwile się pochylić i przeanalizować je.

 • Kompas lub GPS – przydatne na zbiornikach otwartych, nie mające innego zastosowania na basenach krytych; zegarek do biegania często posiada takie funkcje,
 • Pomiar temperatury – bardzo ciekawa i przydatna funkcja, zegarek wykona pomiar temperatury wody w jakiej się znajdujemy,
 • Barometr – zegarki z taką funkcją zmierzą ciśnienie; ciekawa funkcja dla osób nurkujących,
 • Stoper – najbardziej istotna dla wielu funkcja. Pozwala nam mierzyć chociażby czas w jakim pokonujemy daną odległość, lub ustawić go by odliczał czas do końca treningu.
 • Licznik spalonych kalorii – dla osób trenujących w celu zrzucenia zbędnych kilogramów będzie to z pewnością bardzo ważna funkcja, zegarek będzie zapisywał w swojej pamięci ilość spalonych kalorii w czasie trwania naszego treningu, zegarek wyposażony w pulsometr w nadgarstku jest bardzo popularny.

Można znaleźć cały szereg funkcji przydatnych w naszym treningu takie jak zegarek z ciśnieniomierzem, zegarek z pomiarem tętna i wiele innych. Rozwój technologiczny w dzisiejszych czasach jest zaskakujący. Postęp w elektronice i gadżetach jest zaskakujący. Najbardziej rozwinięte zegarki mają funkcje rozpoznawania stylów pływackich ( najczęściej jest to kraul, styl grzbietowy oraz klasyczny ).

Kompatybilność ze smartfonem

Zegarek Polar V800 HR

Większość tych gadżetów oferuje nam możliwość synchronizacji z naszym smartfonem ( Android bądź iOS ) w celu bardziej rozbudowanej analizy naszego treningu, oraz możliwość porównania poprzednich, czy też sprawdzenia ustawionych osiągnięć. Zegarek sprawdzi się też na co dzień, chociażby jako krokomierz, lub bardzo stylowy dodatek do codziennego wyglądu. Takie zastosowania bardzo często posiada zegarek dla biegacza.

Budowa zegarka

W większości chodzi tu o to jak wizualnie prezentuje się nasz zegarek, aczkolwiek niesie to za sobą fakt jego wytrzymałości.

 1. Pasek – zegarki tego typu zazwyczaj posiadają pasek wykonany z plastiku lub innego tworzywa sztucznego, by dobrze dopasować się do ręki i pewnie się na niej trzymać,
 2. Koperta – tutaj zdecydowanie zwrócić trzeba uwagę na to, czy producent zapewnia jej wodoszczelność. W przypadku używania zegarka podczas sportów wodnych będzie to niezbędna funkcja. Warto również sprawdzić, czy nasz zegarek będzie odporny na wstrząsy i zabezpieczona przed dostawaniem się kurzu do środka
 3. Szkło – w większości jest to szkło plastikowe, które nie koniecznie wytrzyma wszystko. Drogie modele posiadają szkło szafirowe, które jest dużo bardziej wytrzymałe.

Jaki zegarek sportowy wybrać na basen?

Akcesoria z górnej półki są zazwyczaj bardzo rozbudowane, a ich funkcje potrafią monitorować wszystkie aspekty naszego wysiłku fizycznego na basenie. Te z niższej półki cenowej mają zazwyczaj kilka najpotrzebniejszych, które w zupełności mogą wystarczyć nawet zaawansowanym pływakom.

 • Wodoszczelność – to najważniejszy element takiego zegarka, bo jakby nie patrzeć, nie mógłby on bez niego istnieć. Wodoszczelność zazwyczaj określona jest miarą głębokości do jakiej można zejść bez obaw o nasz sprzęt,
 • Mocna obudowa – dla fanów sportów wodnych jest istotna kwestia, by materiał z jakiego wykonany jest zegarek był solidny,
 • Wygodnie umiejscowiony przycisk – wielu uważa, że przycisk dotykowy nie jest dobrym, a raczej wygodnym wyjściem. Najlepiej by był to przycisk umiejscowiony z boku tarczy zegarka, a jego naciskanie było intuicyjne,

Zegarek sportowy na rower lub do biegania

Biegacze i rowerzyści to dwie grupy, które bardzo chętnie podczas wysiłku fizycznego korzystają z takich akcesoriów. Mogą spokojnie kontrolować postępy, oraz funkcje życiowe podczas treningu. Najbardziej pożądanymi funkcjami dla nich będą gps, stoper oraz kompas – dla osób trenujących w terenie jest to bardzo istotna rzecz. Zegarek sportowy to nie tylko funkcje do monitorowania naszego treningu, ale zwykłego sprawdzania chociażby godziny. Jest to gadżet, który bardzo cieszy się popularnością.

Zegarek Garmin forerunner 735XT

Zegarek sportowy czy smartwatch – co lepiej kupić?

Tutaj wybór to zdecydowanie rzecz indywidualna i należy przemyśleć tutaj w jaki sposób będziemy go używać. Zegarek sportowy przyda się idealnie w wypadku, gdy nie korzystamy z niego w połączeniu ze smartfonem i wszelkie parametry odczytujemy bezpośrednio z niego. Zegarki często posiadają ciekawsze niż smartwatche design oraz wykonanie.

Smartwatch sprawdzi się wtedy, gdy parujemy nasz sprzęt ze smartfonem i tam monitorujemy wszelkie parametry za pomocą różnych aplikacji, które są do tego przystosowane. Zdecydowanie lepszy wybór dla osób, które podczas treningu muszą mieć telefon przy sobie.

Zegarek sportowy – Ranking i cena 2020

Zegarki posiadają wiele funkcji, więc wybrać należy odpowiedni, by sprostał naszym zadaniom. Na rynku jest wiele zegarków, których funkcje są bardzo zaawansowane, a czasami dopasowane do konkretnych dyscyplin. Poniżej prezentujemy zestawienie w którym możecie znaleźć najlepszy zegarek treningowy. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.