Każdy z nas, kto chodzi na basen, dobrze wie, że wybranie odpowiedniego stroju jest ważne, podobnie jak w przypadku, gdy wybieramy czepek na basen. Niezależnie od naszego wieku, wypada wybrać strój tak, aby był on dla nas komfortowy i pasował do naszej sylwetki. Kostium należy dobrać odpowiednio do miejsca, gdzie będzie on stosowany. Rynek oferuję nam szeroką ofertę różnych fasonów, kolorów i zastosowań. Jaki strój wybrać dla siebie, by czuć się w nim komfortowo? Prezentujemy artykuł, w którym zebraliśmy najważniejsze informacje, które pomogą wybrać najlepszy strój pływacki.

Cechy, które powinien mieć dobry strój na basen

  • Przydatność– strój powinien być przystosowany do tego gdzie go używamy. Inny rodzaj wybierzemy na plażę, a inny gdy chcemy w nim trenować,
  • Komfort – to chyba najważniejszy aspekt, przedmiot ten nie powinien zbytnio opinać się na ciele i krępować naszych ruchów,
  • Estetyka – wiele strojów ma różnokolorowe wstawki, a kobiece nawet falbanki. Wybierzmy to akcesorium tak, by nam się podobało, oraz pasowało do naszej sylwetki.

Materiały

Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Stroje pływackie, przeznaczone do basenów krytych, wykonane są z materiału, który odporny jest na działanie chloru obecnego w wodzie. Zapobiegnie to blaknięciu i niszczeniu go. Kostiumy dla profesjonalistów wzbogacone są dodatkowo o specjalne materiały zmniejszające opór wody. Stroje sportowe nie powinny być stosowane rekreacyjnie, ze względu na zmniejszoną żywotność tych strojów.
Najbardziej powszechne, stroje plażowe wykonane są z tkaniny i nie powinny być stosowane w zbiornikach z chlorowaną wodą, bo mogą ulec uszkodzeniu w kontakcie z chemicznymi odczynnikami zawartymi w wodzie.

Stroje dla profesjonalistów

Zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, rynek oferuje stroje startowe. Są one przeznaczone dla zawodników biorących udział w zawodach. Dla kobiet są to zazwyczaj jednoczęściowe kostiumy, o przedłużonych nogawkach, a dla mężczyzn przedłużone spodenki, sięgające prawie do kolana. Strój pływacki z długimi nogawkami to zdecydowanie profesjonalny wybór. Stroje te cechują się wykorzystaniem materiałów, zmniejszających opory hydrodynamiczne, co przekłada się na zmniejszenie czasów podczas startów. Zapewniają one doskonałe dopasowanie i komfort. Cena takich strojów może sięgać nawet tysiąca złotych.

Jaki strój kąpielowy na basen kryty?

Tutaj wybór stroju jednoczęściowego dla Pań jest bardziej uzasadniony. Nie złapiemy tutaj żadnych promieni słonecznych, więc nie musimy martwić się o wybór jak najbardziej odkrytego stroju. Jednoczęściowe stroje są bardzo wygodne i często wybierane również ze względu na zajęcia takie jak aerobik wodny.

Wybór Panów jest tutaj taki sam jak w przypadku wypadu na plażę i nie ma co ukrywać, że ich wybór jest znacznie łatwiejszy. Bermudy oraz klasyczne slipy spiszą się bardzo dobrze i szybko rozwiążą problem jaki strój na basen wybrać.

Jak dbać o strój kąpielowy?

Ważne by po każdej wizycie na basenie strój wypłukać w wodzie, a najlepszą decyzją będzie wypranie go. Unikniemy tutaj pozostawania substancji takich jak chlor czy ozon używanych na basenach w celu zabijania bakterii w wodzie. Nie trzymajmy stroju za długo na słońcu, bo może wyblaknąć, a wypadku występowania plastikowych ozdobnych elementów mogą one popękać. Jest to tak istotne, jak w przypadku dbania o okulary do pływania. Jeżeli włożymy w to trochę pracy, to sprzęt będzie nam służył długi czas.

Damskie stroje kąpielowe

Największy problem z wyborem stroju kąpielowego najczęściej mają kobiety. Sklepy posiadają różnorodne kostiumy damskie. Można wyróżnić kilka rodzajów:

  • Bikini – są to najczęściej wybierane stroje kąpielowe. Dwuczęściowy, odsłaniający dużą część ciała. Stosowany rekreacyjnie, oraz do opalania się. Najczęściej wybierany przez kobiety o szczupłej sylwetce. Często spotyka się stroje kąpielowe push up.
  • Stroje kąpielowe jednoczęściowe – zakrywa znacznie więcej ciała niż bikini, często z wyciętymi plecami oraz ramionami i wąskim dołem. Można znaleźć je z różnymi falbankami i dodatkami zakrywającymi zbędne kilogramy, często wybierany przez kobiety o rozbudowanym ciele,
  • Stroje kąpielowe dwuczęściowe – podobny do bikini, lecz nieco mniej skąpy. Dużo lepiej trzyma biust, oraz przylega do ciała, przez co wybierany jest często do pływania. Taki strój, często jest też wybierany jako strój kąpielowy sportowy.

Bardzo modne są kostiumy z wysokim stanem. Wiele kobiet się na nie decyduję, bo ten niewielki zabieg estetyczny przynosi bardzo dobre rezultaty i podkreśla kształty.

Stroje kąpielowe damskie – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie najlepszy damski strój kąpielowy. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Kąpielówki męskie – jakie kupić?

Wybór u panów, jest z reguły znacznie łatwiejszy, kluczowym czynnikiem jest budowa ciała, a przede wszystkim górnej części nóg, oraz klatki piersiowej. Można wyróżnić kilka rodzajów kąpielówek:

  • Slipy – wycięte po bokach, bardzo przylegające do ciała, przypominające figi. Wykonane z rozciągliwego materiału, odpowiednio dobranego by nie krępować ruchów. Występują w różnych wersjach kolorystycznych. Najczęściej wybierany do celów rekreacyjnych, np. na plażę. Zdecydowanie polecany dla szczupłych mężczyzn, o proporcjonalnej sylwetce,
  • Bokserki – ich wykonanie nie różni się niczym od slipów, jednak mają one przedłużone nogawki. Można by rzec, że są to takie dopasowane spodenki. Wybierane zazwyczaj do pływania. Powinny je wybrać osoby o długich nogach, oraz zrównoważonej budowie ciała. Bokserki zdecydowanie nie są dla osób mających rozbudowane uda, bo ten typ kąpielówek jeszcze optycznie je powiększa.
  • Bermudy – najczęściej wybierane spodenki do pływania. Bardzo wygodne i zwiewne. Sprawdzają się świetnie na plażę, na basen powinny być trochę bardziej dopasowane, by wygodniej się w nich pływało i dawały lepsze rezultaty.

Stroje kąpielowe męskie – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie najlepszy męski strój kąpielowy. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.