Wielu nam dobrze znana, oraz powszechnie używana torba sportowa. Duża, mała, kwadratowa czy okrągła. Każda dyscyplina wymaga innego kształtu, rozmiaru, oraz rozmieszczenia kieszeni. Przydatna nie tylko na treningu, ale też na kilkudniowych wyjazdach poza miasto, lub na urlop. Na rynku jest bardzo dużo rodzajów, kształtów oraz wielkości toreb, jaką więc wybrać by torba treningowa była odpowiednia? Przygotowaliśmy garść informacji, które pomogą wam wyborze, i sprawią, że dobra torba sportowa znajdzie się w waszym ekwipunku na trening.

Jak będziemy jej używać?

Jeżeli chcemy wiedzieć, jaka torba sportowa będzie najlepsza, przede wszystkim trzeba zadecydować, gdzie nasza torba znajdzie największe zastosowanie. Duża torba spiszą się doskonale jako torba na siłownie, albo bagaż na wycieczkę – będzie dobrze pełnić rolę jako torba turystyczna. Bez problemu pomieścimy tam wszystkie ubrania. Średnia oraz mała torba sportowa spisze się stricte jako torba treningowa, która bez problemu pomieści nasze rzeczy na basen, takie jak strój pływacki i inne potrzebne akcesoria, czy też siłownie. Często używana jest jako torba na fitness ze względu na swoją poręczność.

Torby mają także specjalne odmiany, np. torba piłkarska, lub torba na tenis będzie miała kształt i wielkość dostosowany stricte do tych dyscyplin.

Rozmiar i kształt torby

Jest to bardzo ważny element. Pojemność toreb określana jest w litrach. Najczęściej spotykane rozmiary to: 20l, 30l oraz 50l. Jest to dosyć mylne, dlatego najlepiej powiedzieć, że to torby małe, średnie oraz duże. Warto zastanowić się i przemyśleć zakup torby pod względem wielkości. Kupując za małą, będziemy gnieść nasze rzeczy, a z kolei w dużej będzie za dużo zapasu, co też nie jest wygodne.

Kształt torby to zazwyczaj okrągłe podłużne, oraz prostokątne. Okrągłe są bardziej poręczne i zazwyczaj mniejsze. Torby prostokątne są dosyć pakowne i bez problemu pomieszczą wszystkie rzeczy. Wybierając się na basen, zdecydowanie polecamy wybór dużej torby sportowej, o kształcie prostokątnym. Pomieścimy w ten sposób klapki, ręcznik, strój, napój oraz ewentualne odżywki.

Torby do tenisa charakteryzują się specjalnym kształtem, pozwalającym na bezpieczne przenoszenie rakiety.

Torby damskie, męskie, dziecięce?

Nie ma określenia, która torba jest damska, czy męska. Zależy to głównie od upodobań, rozmiaru, rozmieszczenia kieszeni, a przede wszystkim koloru. Producenci w ten sposób akcentują przeznaczenie dotyczące płci. Torba sportowa damskie zazwyczaj maja wstawkę koloru, np. różowego; kobiety często decydują się także na torebki sportowe, który zazwyczaj nie są tak duże i bywają bardziej poręczne.

Torby męskie mają przeważnie dosyć stonowane i jednolite kolorystyki. Torby podróżne męskie są torbami bardzo dużymi, ale przez tą płeć wybierane najczęściej też na trening, ze względu pojemności. Torba sportowa dla dziecka zdecydowanie wyróżnia się wielkością. Są one zaprojektowane tak, by pasek nie był za długi, oraz kształt był stosunkowo mały. W taki sposób dzieci będą odczuwały komfort z używania ich.

Z jakiego materiału torba?

Najczęściej spotykane są torby z tworzyw sztucznych. Zastosowanie to związane jest z niską wagą i możliwością odkształcania się. Jeżeli potrzebujemy torby tylko na wyjazd lub trening zdecydowanie jest to dobry wybór, będzie ona pasować do np. sportowej kurtki. Na rynku spotykane też są torby skórzane. Są one znacznie wytrzymalsze, bardziej eleganckie. Osoby ubierające się elegancko do pracy, a nie mające czasu na przebranie się, chętnie po nie sięgną. Ich cena jest znacznie wyższa.

Jest to głównie kwestia gustu, oraz tego, gdzie nasza torba znajdzie największe zastosowanie. W dzisiejszych czasach, torby spotkać można praktycznie z każdego materiału i jest to jak najbardziej uzasadnione. Dla osób używających jej na trening, tworzywo sztuczne będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Dla osób, które cenią sobie elegancje, na rynku jest szereg toreb stworzonych ze skóry, lecz co za tym idzie cena jest większa.

Warto zwrócić uwagę na pasek i materiał z jakiego jest wykonany. Element ten umożliwia nam jej przenoszenie, a więc musi być solidny. Ważne jest, by regulacja była wygodna. Torba na ramię jest najpopularniejszym wyborem. Istotne jest, by pasek był na tyle szeroki, by nie wżynał nam się w ramie, bo jest to niezbyt przyjemne doświadczenie.

Wodoodporna torba sportowa

Bez wątpienia, warto zastanowić się nad wyborem takiego rodzaju torby jak wodoodporna. Często wychodząc z basenu, mamy mokry czepek basenowy, ręcznik czy też strój, nie zawsze spisze się tylko siatka. Nie ważne jak dobrze ją zawiążemy, z biegiem czasu woda może się wylać i zalać nasze rzeczy, a potem przeciekać. Podobnie w wypadku wyjścia z siłowni, czy innego miejsca treningu, mając mokre, spocone rzeczy, nie zawsze idziemy od razu do domu i mamy torbę gdzie zostawić. W tym celu zostały stworzone torby wodoodporne.

Torby wodoodporne działają w sposób, by nie przepuścić wody z zewnątrz, ani do wewnątrz, posiadają specjalne membrany. Wiąże się to z tym, że nie będziemy się musieli również martwić o nasza torbę podczas deszczu, co jest jak najbardziej na plus. Często spotyka nas deszcz i bardziej niż o siebie, martwimy się o swoje rzeczy w środku, takie jak dokumenty, ubranie, czy też cenną elektronikę.

Torba wodoodporna – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, w którym znajdziecie najlepsze torby wodoodporne. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Jak nosić torbę?

Zależne jest to od tego, jak wykonana jest nasza torba, ale można wyróżnić  trzy sposoby przenoszenia toreb:

  • Torba na ramię – najwygodniejszy i najpraktyczniejszy sposób. Istotne jest, by zwrócić tutaj uwagę na to jak wykonany jest pasek, by było to wygodne. Minusem jest fakt, że przenoszenie torby, która jest bardzo “wyładowana” jest po prostu uciążliwe i często będziemy zmieniać ramię.
  • Torbo-plecak – jest to torba, która posiada dodatkowe szelki, pozwalające nam na założenie jej na plecy. Jest to dobry wybór dla osób grających np. w tenisa, lecz także bardzo skutecznie rozłoży cały ciężar na plecy i unikniemy niesymetrycznego obciążenia jak w wypadku torby zawieszonej na ramieniu.
  • Torba przenoszona w dłoni – posiada oprócz paska, dwie mniejsze szelki, często łączone rzepem. Pozwala to na przenoszenie jej w jednej ręce. Dobry wybór dla osób, które posiadają mniejszą torbę, która jest bardziej poręczna i nadaje się do przenoszenia w ten sposób.

Jak widać jest to zdecydowanie kwestia gustu, aczkolwiek też zastosowania naszej torby. Trzeba odpowiednio dobrać rodzaj, rozmiar i wagę do zastosowanego przez nas sposobu przenoszenia jej.

Torba sportowa, a turystyczna – różnice

Torba sportowa Nike

Jak już wiemy, torby sportowe często używane są jako turystyczne i jest to jak najbardziej uzasadnione. Po co kupować dwie różne torby, skoro ta z treningu świetnie spisze się na  wyjazd. Są jednak pewne różnice, o których warto wiedzieć. Większość toreb turystycznych, jest największego rozmiaru, często większego od sportowych. Na treningu może być to nie  aż tak potrzebne jak w podróży, gdzie jak wiemy miejsce liczy się najbardziej.

Torby sportowe, w przeciwieństwie do toreb turystycznych często posiadają specjalne kieszenie, na buty, lub sprzęt, gdzie w turystycznej jest zazwyczaj jedna duża kieszeń z dodatkową małą w środku.

Ostatnim istotnym elementem jest wykonanie toreb. Torby turystyczne wykonywane są z grubszych niż sportowe materiałów, które mają na celu pozostać nienaruszone w podróży. Dobrze wiemy, że podróżując samolotem, lub autobusem nasza torba ma styczność z innymi i może się łatwo zniszczyć. Torby sportowe są robione z materiałów cieńszych i oddychających.

Torby sportowe – ranking 2020

Teraz, wiedząc już czym się kierować przy wybieraniu torby sportowej, możemy kupić najkorzystniejszą dla nas. Na rynku znajduje się wielu producentów, jednak najbardziej popularnymi są Adidas, Nike, Reebok oraz ostatnimi czasy bardzo popularna w Polsce firma produkująca torby sportowe 4f. Prezentujemy ranking w którym bez wątpienia znajdzie się dla Was najlepsza torba sportowa. Zestawienie pochodzi z serwisu nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.