Stoper jest urządzeniem, które zastosowanie ma w wielu dyscyplinach sportowych, jak i w zwykłych czynnościach domowych. Można dzięki niemu kontrolować czas konkretnych odcinków na pływalni, podczas biegania, czy też wykorzystać go do pomiaru czasu serii ćwiczeń na siłowni. Na co należy więc zwrócić uwagę przy wyborze stopera? Przedstawiamy materiał, którego lektura z pewnością pomoże wybrać wam dobry stoper.

Działanie stopera

Działanie stopera jest bardzo proste i intuicyjne. Posiada on przycisk start oraz stop, oraz  często posiada on funkcję pomiaru czasów poszczególnych zawodników. Pomiar odczytać można z dokładnością, a jest ona zależna od typu stopera, który kupimy. Stoper jest powszechnie stosowany w różnego rodzaju sportach w celu pomiaru czasu. Jest on zazwyczaj lepszą alternatywą dla stopera, który posiada każdy smartfon, ze względu na dokładność i fakt, że posiada on fizyczny przycisk, który zmniejsza błędy pomiarowe spowodowane czasem reakcji człowieka.

Stopery, które są dostępne na rynku, posiadają takie funkcję jak:
• Timer
• Krokomierz
• Kalendarz
• Zegarek
• Sekundnik

Stopery elektroniczne, które stosujemy w sportach wodnych, często są wodoodporne. Warto wspomnieć, że na profesjonalnych zawodach, czasu nie mierzy się stoperami – robi to za nas specjalistyczny sprzęt, którego cena sięgać może nawet tysięcy złotych, a jego dokładność jest do setnej lub tysięcznej części sekundy. Często wykorzystywany jest stoper interwałowy – mierzenie czasu konkretnych interwałów podczas treningu, gdy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów jest bardzo efektowne.

Stoper mechaniczny przez wielu wybierany jest z sentymentu oraz niezawodności

Rodzaje stoperów – jaki stoper do ćwiczenia kupić?

Tutaj należy przede wszystkim wziąć pod uwagę miejsce, oraz zastosowanie sprzętu. Inny stoper przyda się do innych warunków; tak samo ważny jest jego kształt i rozmiar.

  • Stoper mechaniczny – jest to sprzęt wyposażony we wskazówki, za pomocą których wykonuje się odczyt. Jest to sprzęt, który rzadko jest wybierany ze względu na małą dokładność, oraz przez brak funkcji zapisu kilku pomiarów. Wybierają go osoby, które zazwyczaj miały już z nim styczność, ze względu na prostotę i sentyment, może być z łatwością stosowany jako czasomierz do ćwiczeń, czy też stoper do biegania.
  • Stoper elektroniczny – jest to najczęściej spotykany dzisiaj stoper sportowy. Wyposażony w wiele funkcji, może być też częścią zegarka wykorzystywanego na co dzień. Charakteryzuje się on tym, że posiada dobrą dokładność pomiarów oraz funkcję zapisywania międzyczasów. W stoper może być wyposażony także pulsometr.
  • Stopery profesjonalne – wykorzystywane w profesjonalnych zawodach, o dużej dokładności pomiaru, do 0,01 sekundy. Charakteryzują się tym, że posiadają statywy oraz wiele funkcji wyświetlania pomiarów. Obsługa za pomocą pilota sprawia, że możemy go obsługiwać z dużej odległości, z wybranego miejsca obiektu sportowego.

Na rynku znaleźć można także stoper dla dzieci. Są one zazwyczaj w kształcie zabawki, w różnych kolorach i kształtach. Stopery te nie mają tylu funkcji co elektroniczne, lecz dla dzieci będą zupełnie wystarczające.

Wygoda korzystania ze stopera

Stoper może posiadać przeróżne funkcje, takie jak chociażby kompas

Stoper jest najwygodniejszym urządzeniem do mierzenia czasu podczas treningu, czy różnych czynności, w których może się tylko przydać. Smartfon, na którym można włączyć stoper nie jest tak poręczny, zajmuje więcej miejsca i przede wszystkim nie sprawdzi się tak podczas aktywności fizycznej.

Stoper jest świetnym wyborem, przede wszystkim dlatego, że jest stworzony i idealnie dopasowane do kształtu naszej ręki. Guziki, które służą do pomiarów są umiejscowione idealnie tak, by znajdywały się przy naszym kciuku, oraz palcu wskazującym. Dodatkowym, bardzo istotnym atutem jest to, że stoper można zawiesić na szyi, bądź owinąć wokół ręki, by mieć pewność, że nie upadnie. Warto pamiętać o tym, by stoper miał podświetlany wyświetlacz, co ułatwi odczyty czasów z niego, gdy jest ciemno. Nauka pływania to miejsce, gdzie stoper bardzo dobrze się spisuje.

Czasomierz sportowy – stoper i minutnik

Na rynku dostępne są także, czasomierze sportowe. Czym one są? Można powiedzieć, że są to wielkie stopery. Znajdują zastosowanie przede wszystkim, na zawodach sportowych. Mają postać tablicy, która wyświetla czas zawodnika z bardzo dużą dokładnością, bo wiemy, że w niektórych dyscyplinach decydują setki, lub nawet tysięczne części sekundy. Zazwyczaj wyświetlane są czerwone cyfry, na czarnym tle, tak by były widoczne dla zawodników.

Stoper – jaki wybrać? Ranking i cena 2020

Wiedząc już, jakie stopery występują na rynku oraz z czym to się je, możemy wybrać najlepszy stoper. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie tego urządzenia. Jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie i cenimy sobie dokładność, to zdecydowanie warto wybrać stoper elektroniczny, natomiast jeżeli stoper służy nam do orientacyjnego pomiaru czasów na treningu, lub w warunkach domowych, to stoper mechaniczny będzie zupełnie wystarczający. Prezentujemy zestawienie, gdzie znajdziecie dla siebie najlepszy stoper. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.