Idąc na basen często zastanawiamy się, jaki ręcznik kąpielowy wybrać? Jest to równie ważna rzecz, jak klapki basenowe, czy inne akcesoria. Powinien być przede wszystkim chłonny i być odpowiedniego rozmiaru co do naszych oczekiwań. Nie warto kupować tanich, syntetycznych ręczników, bo są one nieprzyjemne w dotyku i prawie w ogóle nie chłoną wody. W artykule zgromadziliśmy kilka cennych i przydatnych wskazówek dotyczących tego, jak wybrać najlepszy ręcznik na basen.

Rozmiar ręcznika

Musimy zadecydować gdzie nasz ręcznik będzie miał główne zastosowanie. Na basen przyda nam się ręcznik o średnich rozmiarach. Dlaczego? Jednorazowe wytarcie się nim będzie wystarczające i nie zajmie nam dużo miejsca w torbie, które jest bardzo potrzebne. Na plażę zdecydowanie trzeba postawić na duży ręcznik. Spisze się on wtedy świetnie by się na nim położyć, lub okryć po kąpieli w morzu.

Nie ograniczaj się do jednego rozmiaru ręcznika. Dobieraj go zależnie od sytuacji, by był jak najwygodniejszy.

Materiały

Z jakich materiałów powinien on być wykonany? Przede wszystkim wystrzegajmy się syntetycznych ręczników. Nie są one dobrym wyborem z uwagi na wcześniej wspomniane już słabe własności chłonne, a poza tym nie są one dobre dla naszej skóry. Jeżeli chcemy dobry, chłonny ręcznik musimy postawić na bawełnę. Ręczniki bawełniane dobrze chłoną wilgoć i są dobre dla naszej skóry. Wystrzegajmy się wszelkiego rodzaju domieszek. Ich im więcej, tym gorsza chłonność naszego ręcznika.

Ręczniki szybkoschnące

Jest to rodzaj ręczników które charakteryzują się tym, że bardzo dobrze wchłaniają wodę i jak sama nazwa mówi – schną znacznie szybciej niż tradycyjne ręczniki. Wykonane najczęściej są z mikrofibry. Ręczniki te są lekkie i łatwo się składają więc możemy efektywnie zaoszczędzić miejsce w naszym bagażu na basen lub w podróży. Ciekawym wyjściem są również ręczniki wykonane z bawełny, lub z włókna bambusowego. Chłoną one wodą bardzo dobrze.

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy ręcznik dobrze będzie chłonął wodę, możemy przeprowadzić szybki test. Na rozłożony ręcznik wylewamy wodę i patrzymy jak szybki się wchłania i schnie. Możemy porównać kilka i wybrać dla nas najlepszy

Chłonność ręcznika

Warto sprawdzić jaki splot ma wybierany przez nas ręcznik. Im większa jego gęstość i grubość tym lepiej będzie on chłonął wilgoć. Parametr ten jest określany jako GSM. Najlepsze ręczniki mają wartość GSM około 550, co sprawia, że są bardzo miękkie i grube, idealne na plażę i basen. Istotne jest, by chłonności naszego ręcznika nie sprawdzać zaraz po jego zakupie. Po pierwszym praniu, przez temperaturę wody i detergenty zostaną wypłukane substancje chemiczne, które użyte w procesie produkcji znacznie podwyższają jego chłonność.

Wzory oraz kwestie estetyczne

Na rynku jest wiele kolorów i wzorów. Nie musimy ograniczać się do jednokolorowego ręcznika. Możemy wybrać różne kolory adekwatne do koloru chociażby naszego stroju – lecz jest to tylko i wyłącznie kwestia gustu. Najważniejsze by był miły w dotyku, dobrze chłonął wilgoć i był odpowiedniego rozmiaru. Biorąc pod uwagę wykończenie, należy zwrócić uwagę na to, czy ręcznik wykonany jest starannie, bez źle przytwierdzonych aplikacji, które mogłyby odpaść po kilku praniach.

Gramatura ręcznika

Jest to jedna z najistotniejszych rzeczy, gdy wybieramy ręcznik. Gramatura zależy od długości pętelek, oraz gęstości tkaniny, która znajduje się pod nimi. Najprostszym sprawdzeniem gramatury ręcznika, jest po prostu zważenie go. Przykładowo, ręcznik rozmiarów 100×50 o gramaturze 400 będzie ważył 200 gram. Jest to określone, przez normy, których producenci muszą się trzymać.

Oczywiście, są ręczniki, które charakteryzują się dużą gramaturą, ale są one ciężkie i przez to proces schnięcia jest znacznie dłuższy, oraz zajmują więcej miejsca w domu na półce, czy też w torbie sportowej.

Pamiętaj, by dla dziecka wybrać ręcznik nie zawierający syntetycznych domieszek

Jak prać ręczniki? W ilu stopniach?

Tutaj zdecydowanie należy zwrócić uwagę na wytyczne producenta znajdujące się na metce. Przed wydaniem ich na rynek, z pewnością zostały przeprowadzone testy, które potwierdziły, że dane parametry są odpowiednie przy praniu naszego ręcznika. Warto zwrócić również uwagę na to z jakiego materiału jest on wykonany. Jeżeli chodzi o temperaturę, to najodpowiedniejsza będzie 40 lub 60°C. Starajmy się unikać prania w 90°C, ponieważ może to powodować szybkie niszczenie się materiału i traci swoją puszystość.

Przy praniu zwróćmy uwagę na to jakich detergentów używamy. Warto unikać proszków i zamiast nich stosować płyny i żele. Lepiej się wypłukują i zostawiają materiał bardziej aksamitny. Tanie proszki mogą sprawić, że materiał wypłowieje i stanie się szary, nieprzyjemny w dotyku.

Unikaj prasowania ręczników

Ręczniki po praniu nie powinny być prasowane! Poprzez dużą temperaturę żelazka, pętelki unikną spłaszczeniu co wpłynie na to, że nasz ręcznik będzie mniej puszysty. Jeżeli martwisz się o to, że pozostały na nim bakterie, to jedyny sposób prasowania, to parą wodną. Dodatkowo, nie prasuj ręcznika bezpośrednio, tylko zrób to przez cieńszy ręcznik lub ściereczkę.

Ręczniki kąpielowe – Ranking i cena 2020

Teraz gdy wiemy już co brać pod uwagę przy wyborze ręcznika na basen, łatwo nam będzie podjąć wybór. Poniżej prezentujemy zestawienie, gdzie znajdziecie dobry ręcznik na basen. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Ręcznik kąpielowy dla dzieci

W przypadku wybierania się naszymi pociechami na basen, potrzebny nam będzie ręcznik na basen dla dzieci. Podobnie jak rękawki do pływania dla dzieci, ręczniki również pokryte są różnymi wzorami. Producenci nie pozostają nam dłużni i dzięki nim możemy kupić ręczniki kąpielowe z nadrukiem. Ulubione postacie z gier, filmów czy kreskówek – tego oczywiście nie może zabraknąć.

W przypadku, gdy wybieramy się z małym dzieckiem na pływalnię, ręcznik kąpielowy dla niemowląt będzie obowiązkowy. Pełni on rolę nie tylko wysuszenia dziecka, ale też ogrzania go, by zapewnić mu jak największy komfort. Częstym wyborem jest ręcznik kąpielowy z kapturkiem. Przy wyborze nie zapominajmy oczywiście o najważniejszych rzeczach, jak gramatura, czy też to, by ręcznik był wykonany z materiałów najwyższej jakości. Cera dzieci jest bardzo wrażliwa, więc ewentualne domieszki mogłyby wywołać reakcję alergiczną.

Ręcznik kąpielowy dla dzieci – Ranking i cena 2020

Wybierając się na basen z dziećmi, pamiętajmy by kupić odpowiedni ręcznik basenowy dla dziecka. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane ręczniki kąpielowe dla dzieci. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.