Ostatnimi czasy, elektronika jest nieodłącznym elementem naszego życia. Postęp technologiczny jest bardzo dynamiczny. Czemu by tak nie dołączyć tego elementu do naszego wysiłku fizycznego? Pulsometry są bardzo popularne. Zegarki dla sportowców  z pulsometrem umożliwiają nam dokładną analizę, możemy monitorować dzięki nim wiele parametrów, zależnie od tego sport uprawiamy. Jaki pulsometr kupić, by spełnił nasze wymagania? Dowiecie się w poniższym artykule, gdzie zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tego sprzętu, które pomogą wam kupić dobry pulsometr.

Działanie pulsometru – po co nam jest?

Pulsometr jest gadżetem pozwalającym na odczyt zmiany napięcia elektrycznego, wykonywanego przez nasze serce w czasie wysiłku. Jest to swego rodzaju komputer sportowy. W skrócie – możemy monitorować pracę serca. Zestaw zbudowany jest zazwyczaj z dwóch części. Paska, który zakładamy na naszą klatkę piersiową, oraz zegarka który stanowi funkcję odbiornika. Na nim odczytujemy parametry, oraz ciekawe funkcje dotyczące naszego wysiłku. Możemy na wielu płaszczyznach analizować nasze dotychczasowe osiągnięcia. Dzięki funkcji Bluetooth, możemy połączyć nasz zegarek z smartfonem ( zarówno iOS jak i Android ), gdzie będziemy mogli przeglądnąć nasze poczynania nieco szerzej, na przestrzeni tygodni lub miesięcy. Pulsometr bluetooth pozwala na dogłębną analizę naszego treningu już w domu ( bardzo często jest to pulsometr firmy Samsung).

Jaki pulsometr wybrać?

Akcesoria te występują w różnych typach. Wybór zależy przede wszystkim od uprawianej przez nas dyscypliny, lecz także trzeba uwzględnić element wygody. Dzisiejszy rynek oferuje szeroki wachlarz produktów tego typu, by każdy mógł dopasować go do swoich preferencji

  • Pulsometr jednoczęściowy – inaczej pulsometr nadgarstkowy; jest to zestaw który składa się tylko z jednej części, a zasadniczo tylko z zegarka, który zakładamy na nasz nadgarstek. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga dodatkowego paska na naszej klatce piersiowej. Pomiary wykonane przez taki sprzęt, obarczone mogą być błędami pomiarowymi, przez co nie jest on zazwyczaj wybierany przez profesjonalistów.
  • Pulsometr dwuczęściowy – często zwany też po prostu klasycznym. Składa się z paska zakładanego na naszą klatkę piersiową. Elementem odbierającym jest zegarek. Pomiary które wykonuje taki zestaw są bardzo dokładne, oraz mamy możliwość dużej personalizacji jak takie pomiary mają przebiegać, wszystko jest programowalne. Zegarki do biegania bardzo często składają się z takiej budowy. Pulsometr do biegania powinien być dokładniejszy, więc jest to idealny wybór.

Jak widać, zegarki dzielą się na typy. Nie każdy nada się do dyscypliny jaką uprawiamy. Dla nas – pływaków – zdecydowanie w grę wchodzi pulsometr jednoczęściowy. Zegarki takie mają funkcje nie tylko pomiaru tętna, lecz także są wyposażone w funkcje takie jak: stoper, licznik spalonych kalorii czy chociażby. Można znaleźć też pulsometr z gps, dzięki którym możliwe będzie monitorowanie trasy na mapie.

Ostatnimi czasy, dużą popularnością cieszą się pulsometry na palec. Jest to bardzo minimalistyczna forma tego gadżetu, dla niektórych bardzo wygodna bo zajmuje mało miejsca, przez co można bez obaw wrzucić go do plecaka, czy też torebki – uwaga tylko by nie zginął!

Funkcje pulsometrów przeznaczone dla pływaków

Pulsometr Polar V650

Pulsometry przeznaczone do korzystania na basen, są wyposażone w bardzo ciekawe funkcje. Jedną z nich jest fakt rozpoznawania przez zegarek naszego stylu pływackiego. Dzięki temu możemy monitorować po treningu, ile czasu spędziliśmy na pływanie jakim stylem, oraz jakie efekty przyniosło to jeżeli chodzi chociażby o spalone kalorie.

Kolejną ciekawą funkcją jest współczynnik SWOLF. Liczy on czas przepłynięcia długości basenu, oraz liczbę potrzebnych ruchów rękoma. Ta funkcja może być bardzo przydatna dla osób które przygotowują się do zawodów, bo taka informacja jest bardzo istotna.

Pomiar tętna maksymalnego HRmax

To funkcja, która pozwala kontrolować przebieg naszego wysiłku. Pulsometr posiadający taką funkcję pozwoli nam na wprowadzenie naszej maksymalnej wartości tętna. Jak to zrobić?
Jest to bardzo proste, możemy wyliczyć to z następujących zależności:

• Dla kobiet: HRmax = 210 – 0,5*wiek – 0,022*waga
Dla mężczyzn: HRmax = 210 – 0,5*wiek – 0,022*waga +4

Jeżeli wprowadzimy wartość tętna, którą chcemy utrzymać podczas wysiłku, pulsometr powiadomi nas o przekroczeniu poziomu górnego, oraz dolnego jaki założyliśmy poprzez sygnał dźwiękowy. Wyróżnić możemy pięć stref tętna podczas wysiłku:

  • 50-60 % wartości tętna maksymalnego – tzw. strefa regeneracji
  • 60-70 % wartości tętna maksymalnego – strefa w której następuje spalanie tłuszczu
  • 70-80 % wartości tętna maksymalnego – strefa przemian tlenowych,
  • 80-90 % wartości tętna maksymalnego – strefa  przejściowa pomiędzy przemianami tlenowymi w beztlenowe,
  • 90-100 % wartości tętna maksymalnego – strefa przemian beztlenowych.

Pulsometry – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już z czym to się je, czas by wybrać najlepszy pulsometr. Jest to bardzo istotne, by kupić go odpowiednio pod względem uprawianej przez nas dziedziny sportu. Musimy rozważyć czy pasek na klatce piersiowej jest dla nas istotny, lub też czy pomiar musi być dokładny.

Cena pulsometru może sięgnąć nawet kilkuset złotych – wszystko zależy od tego jak bardzo rozbudowane funkcje posiada. Firmami które cieszą się najlepszymi opiniami są bez wątpienia pulsometry Garmin, Polar czy też Sigma. Prezentujemy ranking najchętniej wybieranych pulsometrów pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.