Coraz cieplejsza pogoda, zawsze przyciąga wiele osób i zachęca je do spędzenia tego czasu aktywnie. Jednym z ciekawszych pomysłów jest spędzenie czasu nad wodą, gdzie ponton spisze się doskonale. Da nam możliwość ciekawej wyprawy i pozwoli poznać miejsca w których nas jeszcze nie było. Jaki ponton wybrać? Przygotowaliśmy kilka porad, które z pewnością pomogą Wam kupić najlepszy ponton.

Rodzaje pontonów – jaki ponton kupić?

Na rynku znajdziemy cały szereg pontonów. Zastanawiając się, jaki ponton będzie najlepszy, warto poznać ich typy, aby wiedzieć jakie mają zastosowanie i gdzie się sprawdzają.

Ponton rekreacyjny

Jak sama nazwa mówi, stworzony specjalnie po to, by dzięki niemu spędzić czas, oraz przeznaczony jest raczej do relaksu i zabawy. Te pontony wykonywane są z tworzywa sztucznego, najczęściej jest to PCV. Zależnie od klasy tego pontonu, znajdziemy na pewno wzmocnienia, które zapobiegają przecieraniu i potencjalnym uszkodzeniom mechanicznym. Im większa gramatura materiału, tym bardziej wytrzymały on będzie.

Klasa pontonu świadczy o tym, do jakich warunków jest on przystosowany. Te najczęstsze turystyczne, oznaczone literką D, mówią nam o tym, że przeznaczone są do wód raczej spokojnych. Im wyższa klasa, tym z większymi falami jest w stanie sobie poradzić nasza łódź. Ponton rekreacyjny nie jest jednak dobrym wyborem na otwarte wody, gdzie są duże podmuchy wiatru i są wysokie fale. Wtedy zdecydowanie warto sięgnąć po ponton specjalistyczny.

Ponton wędkarski

Tutaj znajdziemy już zdecydowanie bardziej zaawansowany sprzęt niż w przypadku rekreacyjnego pontonu. Jest on zawsze wyposażony w dodatkowe wzmocnienia, niezależnie od jego klasy. Materiały podobnie jak w poprzednim przypadku, jednak o większej gramaturze, by zapewnić podczas połowów bezpieczeństwo.

Tutaj znajdziemy na pewno informacje na temat kategorii żeglugi. W zależności od tego, jakie będzie miał zastosowanie, począwszy od modeli pokroju rekreacyjnego C oraz D, aż po kategorię B, która jest kategorią żeglugi pełnomorskiej. W tym przypadku warto zwracać uwagę na szczegóły i detale. Dobry ponton powinien swoje ważyć, więc jeżeli widzimy, że jest on lekki, zdecydowanie odradza się wyboru.

Ponton specjalistyczny

Pontony specjalistyczne wykorzystywane są przez profesjonalistów w ich codziennej pracy. Mowa tutaj o nurkach wyposażonych w specjalne maski do nurkowania, oraz służbach specjalnych. Charakteryzują się bardzo solidnym wykonaniem i licznymi wzmocnieniami. Posiadają wiele ciekawych dodatków, ułatwiających ich eksploatację. Wyposażone są często w silnik o mocy około 3kW, który pozwala na sprawne poruszanie się nawet w najcięższych warunkach.

Ponton świetnie nadaje się, aby zabrać go na plażę

Jaki ponton wybrać?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, więc warto zapoznać się z rodzajami i wybór ten powinien być teraz oczywisty. Jeżeli planujemy wyjazd na urlop i chcemy miło spędzić czas z rodziną, to zdecydowanie najlepszym wyborem jest ponton rekreacyjny. Kompaktowy i lekki, nada się by zapakować go do samochodu.

Jeżeli jesteśmy fanami wędkarstwa, to naszym wyborem powinien być ponton wędkarski. Jest on bardziej wytrzymały i ma dodatkowe elementy, które ułatwią nam pracę. Pontony specjalistyczne, to wybór stricte dla osób, które spędzają na nim dużo czasu w swoim zawodzie. To pontony najwyższej klasy, często z takich samych korzysta nawet wojsko.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Stojąc przed wyborem i wiedząc już jakie są rodzaje pontonów, warto wiedzieć jakie konkretnie parametry są dla nas interesujące, bo przecież chcemy, żeby nasz ponton służył nam jak najdłużej

Materiał

Tutaj zazwyczaj jest to sztuczne tworzywo o różnej gramaturze. Im droższy model, oraz wyższa jego klasa, tym więcej wzmocnień będzie on posiadał, przez co zagwarantuje nam większą wytrzymałość. Jest to ważne, gdy używamy pontonu na kamienistych plażach takich jak chociażby w Chorwacji.

Kategoria żeglugi

Oznaczana za pomocą liter. Mówi nam o tym, do jakich warunków przystosowany jest nasz sprzęt i z jakim jest sobie w stanie poradzić. Począwszy od D, która mówi nam o wodach spokojnych, aż do wyższych, które są zarezerwowane tylko dla pontonów specjalistycznych.

Listwa odbojowa

Jest to element, który chroni nasz ponton przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto, by akurat on był dobrej jakości, ponieważ większość uszkodzeń powstaje właśnie na tej wysokości, a dodatkowo może chronić przed dostawaniem się wody do środka pontonu.

Jak przechowywać ponton?

Korzystanie z tego sprzętu to jedno, ale odpowiednie przechowywanie jest równie ważne. Po zakończeniu korzystania z niego, należy dokładnie go osuszyć, oraz wyczyścić z piachu i ewentualnych zabrudzeń. Warto, by podczas składania ponton był lekko napompowany, co pozwoli uniknąć nam odkształcenia go.

Ponton trzymajmy w miejscu, gdzie jest sucho, ale nie do może być to miejsce słoneczne. Długotrwałe działanie promieni słonecznych może sprawić, że ponton wyblaknie, lub uszkodzimy materiał. Podobnie jest w przypadku temperatur poniżej zera, starajmy się tego unikać.

Ponton dla dzieci – jaki wybrać?

W przypadku, gdy chcemy wyruszyć na spływ z dziećmi, warto pomyśleć o miejscu dla nich. W większości przypadków, dorośli i tak decydują się na to, by zabrać je do swojego pontonu. Na wodach, gdzie jest ryzyko wartkiego nurtu to jak najbardziej dobry wybór. W przypadku, gdy chcemy ponton dla dziecka na plażę, czy też nad jezioro, warto kupić osobny sprzęt.

Pontony dla dzieci są jak wiele akcesoriów do wody opatrzone ładnymi grafikami. Postacie z gier, bajek, czy filmów – wszystko to może się na nich znaleźć. Dodatkowo, ponton ten będzie odpowiednio mniejszy, by zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfort. Nie zapominajmy jednak o tym, by sprawdzić najważniejsze cechy takie jak jakość wykonania, oraz użyte materiały. To one będą odpowiadały za to, czy sprzęt będzie trwały i przede wszystkim bezpieczny.

Ponton – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już jakie są rodzaj pontonów, pora wybrać najlepszy ponton dla nas. Bardzo istotne będzie tu jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć, oraz to gdzie będzie on przez nas używany. Prezentujemy ranking pochodzący z serwisu nokaut, w którym znajdziecie polecane pontony. Zestawienie pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.