Płetwy, to akcesorium, które jest często spotykane i bardzo popularne wśród pływaków. Pomaga ono kształtować naszą sylwetkę i poprawiać osiągi. Wiele osób kupuje je do nurkowania, bo znajdują tam również duże zastosowanie. W tym artykule dowiecie się jakie płetwy do nauki pływania kupić. Przedstawiamy artykuł, w którym dowiecie się jakie są dobre płetwy, oraz jakie mają zastosowanie.

Jakie zastosowanie mają płetwy?

Sprzęt pływacki do jakiego należą płetwy są ciężkie do wybrania. Należy dobierać je odpowiednio do stopnia zaawansowania naszych umiejętności pływackich. Płetwy pływackie zdecydowanie zwiększają naszą prędkość, co w przypadku nurkowania, gdzie mamy ograniczony czas, może być bardzo istotnym czynnikiem.

Płetwy pomagają naszym kończynom dolnym pracować w mniejszym stopniu, ponieważ stanowią one swego rodzaju przedłużenie. Na sam koniec powiedzieć można, że płetwy poprawiają naszą zwrotność, co będzie niezbędne dla nurków wykonujących różne manewry pod wodą. Wiele osób kupuje je w zestawie z maską do nurkowania.

Na co zwracać uwagę przy zakupie płetw?

Płetwy to sprzęt, który wybierać należy cierpliwie, aczkolwiek jeżeli już kiedyś je mieliśmy, będzie nam znacznie łatwiej, bo konkretni producenci starają się produkować płetwy o raczej stałej budowie i kształcie.

Twardość

Ten czynnik zależy od tego, jak szybko będziemy się poruszać w naszych płetwach. Im są one twardsze, tym szybciej popłyniemy, lecz wiąże się to z tym, że musimy mieć mocne mięśnie nóg, by odpowiednio nimi operować. Płetwy o dużej twardości, przeznaczone są zdecydowanie dla osób doświadczonych, mających pojęcie o nurkowaniu. Zazwyczaj wybierane przez osoby o postawnej budowie ciała.

Płetwy bardziej miękkie są idealne dla osób, które dopiero uczą się, lub są średnio zaawansowane. Częstym wyborem są u kobiet, których masa ciała jest mniejsza, oraz dla dzieci. Należy pamiętać, by dobrać płetwy pod względem tego gdzie są używane. Zbyt miękkie płetwy, mogą nie poradzić sobie z pokonywaniem prądów wody.

Budowa

Wybierając płetwy, bardzo istotnym czynnikiem jest kształt i odpowiednia budowa Wpływa to na jej charakter, ale przede wszystkim funkcję i zachowanie w wodzie. Możemy wyróżnić elementy takie jak:

  • Pióro płetwy – jest to główna część płetwy. To tutaj warto sprawdzić jaką ma ono twardość i jak jest wykonane, bowiem zależy od tego w jakich warunkach wypadnie najlepiej, oraz jaką siłę mięśni będzie trzeba użyć, by poruszać się naprzód.
  • Pasek – wykonany z tworzywa sztucznego, mający możliwość regulacji. Często jest to tworzywo bardziej rozciągliwe, by wyeliminować regulacje.
  • Zapięcie paska – element, który umożliwia płetwie pewne trzymanie się stopy. Zazwyczaj jest to zatrzask, lub innego rodzaju klamra.
  • Krawędź płetwy – wzmocniony element, który sprawia, że płetwa jest bardziej sztywna i przez to stabilna. Odpowiednio wzmocniona wyeliminuje fakt ewentualnych uszkodzeń przez twarde elementy.
  • Dysze – element znajdujący się między stopą nurka a piórem płetwy. Jest on specjalnie wyprofilowany, co przekłada się na to, że moc jaką musimy włożyć w napędzania podczas pływanie jest znacznie mniejsza, oraz sama czynność jest bardziej komfortowa.

Rodzaje płetw – jakie płetwy kupić?

Na jakie rodzaje można podzielić płetwy? Na rynku wyróżnić można dwa rodzaje, różniące się tym jak je zakładamy. Zbudowane są nieco inaczej i trzeba wziąć to pod uwagę podczas wyboru.

Płetwy paskowe

Są to płetwy, które przeznaczone są dla osób nurkujących w zbiornikach otwartych jak morze. Trzeba dobrać je do poprzednio kupionych specjalnych butów. Jeżeli wybieramy płetwy bez buta, należy wziąć pod uwagę, by było na tyle wystarczająco miejsca, by zmieścił się but. Jest to bardzo dobre wyjście dla osób, które nurkują w otoczeniu ostrych elementów, a but chroni nas przed urazami mechanicznymi i wszelkiego rodzaju obtarciami.

Płetwy kaloszowe

Kupujemy je inaczej niż paskowe – nie potrzeba w nich buta. Zakładamy je na gołą stopę, używa się ich na obiektach takich jak basen, są skierowane do osób pływających bardziej rekreacyjnie niż profesjonalnie.  Płetwa kaloszowa powinna dobrze przylegać do stopy, musi być idealnie dopasowana. Jeżeli płetwa obciera nas, a większy rozmiar jest znacznie za duży, należy sięgnąć po inny model. Płetwy paskowe można podzielić na dwie grupy:

Płetwy klasyczne – sprzęt, który bardzo dobrze sprawdzi się dla początkujących nurków. Składa się tylko z pióra, oraz stopy, która jest pozbawiona wszelkich dodatków, bardzo dobrze spisze się w nauce nurkowania i przyswajania sobie tej umiejętności.
Płetwy jet fin – jest to produkt o zupełnie innej budowie. Są znacznie krótsze niż płetwy klasyczne, przez co są zwrotniejsze. Ten typ płetw przeznaczony jest raczej dla osób doświadczonych, które mają dobrze opanowaną technikę nurkowania.

Płetwy to rzecz niezbędna dla nurka, aby mógł wykonywać swoją pracę

Płetwy dla dzieci

Ten rodzaj płetw, jest przeznaczony dla najmłodszych. Są one zbudowane nieco inaczej i mają inne proporcje niż te, które są przeznaczone dla osób dorosłych. Płetwy do pływania dla dzieci mają możliwość regulacji, co pozwoli, by dopasować je do stopy dziecka idealnie, oraz uniknąć zmieniania ich co sezon. Mają możliwość dopasowania się do gołej stopy, oraz do stopy w założonym bucie. Sprawia to, że będą odpowiednie do nurkowania zarówno w otwartych akwenach, oraz w basenach. Płetwy dla dziecka to idealny element, który poprawi ich szybkość, ale też w niektórych przypadkach może pomóc w nauce pływania.

Przeczytaj więcej o tym, jak nauczyć dziecko pływać.

Płetwy długie i krótkie

Można wyróżnić dwie grupy, tak samo jak w przypadku budowy. Różnią się one zastosowaniem i budową pióra płetwy, oraz przede wszystkim twardości. Płetwy należy dobierać ze względu na nasza masę, im jest ona większa, tym twardszy powinien być materiał z jakiego jest ona wykonana.

Płetwy krótkie twarde

Płetwy te nie mogą być zbyt długie, bo stawiały by zbyt duży opór i poruszanie nimi byłoby niemożliwe. Zapewniają one dużą siłę napędową, lecz pogarszają one sterowność. Ciężej w nich manewrować. Poprawiają pracę nóg, przez co możemy wzmocnić mięśnie. Prędkość pływania w nich jest znacznie większa.

Płetwy długie miękkie

Są przeznaczone dla początkujących, bez obaw można ich używać w początkowej fazie nauki pływania, w połączeniu z deską do pływania dają bardzo dobre efekty. Nie wymuszają takiej pracy nóg jak płetwy twarde, znacznie poprawiają sterowność. Użytkowanie ich sprawia uczucie, że mamy większą kontrolę niżeli w przypadku twardych.

Płetwy do pływania – ceny i ranking 2020

Na rynku jest wiele produktów tego rodzaju. Możemy teraz wybrać najlepsze płetwy do pływania, bazując na rodzajach i zastosowaniu, które właśnie poznaliśmy. Poniżej prezentujemy ranking najbardziej popularnych płetw, pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany!