Wszyscy dobrze wiemy, jak istotne jest dla nas dostarczenie odpowiedniej ilości białka w codziennej diecie. Białko dostarczamy poprzez codzienną dietę, zawarte może być ono np. w mięsie, rybach, twarogach czy jogurtach naturalnych. Osoby aktywne fizycznie mają znacznie większe zapotrzebowanie na białko. By uzupełnić braki sięgają po suplementy diety takie jak białko, lecz często stają przed pytaniem – jakie białko kupić? W tym artykule zebraliśmy najpotrzebniejsze informacje dotyczące tej odżywki, oraz cechy, którymi powinno cechować się dobre białko.

Czym są odżywki białkowe?

Proteiny to wielocząsteczkowe bipolimery. Zawierają one reszty aminokwasowe. Są one podstawowym elementem jaki buduje naszą masę mięśniową, oraz podstawowym składnikiem odżywczym w codziennej diecie. Podstawowym zadaniem odżywek białkowych jest uzupełnienie niedoboru protein w dziennym ich zapotrzebowaniu. Jest to najlepsza odżywka na masę.

Orzechy są świetną przekąską, które są bogate w białko i zdrowie tłuszcze. Posiadają węglowodany, które są potrzebne do uzupełnienia zapasów glikogenu

Białko pełnowartościowe i niepełnowartościowe

To coś, o czym warto wiedzieć, bo jest istotne w procesie suplementacji, oraz tworzenia masy mięśniowej. Białka pełnowartościowe zawierają wszelkie aminokwasy egzogenne, mające odpowiedni wzajemny stosunek i ich ilość. Z kolei niepełnowartościowe białka to takie, które nie posiadają, lub mają bardzo mało wspomnianych już aminokwasów.

Podczas suplementacji, należy zadbać o to, by każdy posiłek był zbilansowany i posiadał pełny profil aminokwasów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tak skomponować swoich posiłków, warto pomyśleć o tym, by dodać do naszej suplementacji aminokwasy BCAA, lub dodawać je do naszych posiłków.

Należy pamiętać, że podczas budowania masy, bardzo istotne jest odpowiednie odżywianie się. Trening to coś, czego nie można pominąć, lecz zdecydowanie zbilansowana dieta, której będziemy się trzymać, pokaże zaskakujące efekty

Jakie formy może przyjmować białko dla sportowców?

Suplementy na masę stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Na rynku jest kilka rodzajów białka, które możemy kupić. Odżywki białkowe pozyskiwane są z różnych rodzajów produktów białkowych. Do najbardziej popularnych rodzajów suplementów na masę należą:

Izolaty białkowe – posiada bardzo duże stężenie białka na 100g produktu. Izolat białka ma stosunkowo czysty skład, nie umieszcza się tam innych niepotrzebnych składników. Zawartość białka w takich odżywkach sięgać może nawet 80%.
Białko serwatkowe – otrzymywane jest z serwatki, zawiera niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy. Na rynku znajduje się kilka rodzajów białek serwatkowych, można je sklasyfikować pod względem wchłaniania się do naszego organizmu – najlepsze to hydrolizat białka serwatkowego.
Białka kazeinowe – charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i stosunkowo średnim czasem wchłaniania. Często stosowane na noc.

Powinniśmy pamiętać, że suplementy białkowe należy stosować jako uzupełnienie braków w codziennej diecie i powinny stanowić swego rodzaju dodatek. Należy starać się dostarczyć jak najwięcej białka w posiłkach w przeciągu całego dnia.

Dla kogo białko?

Tutaj nie ma ograniczeń, każda osoba aktywna fizycznie może je stosować, po wcześniejszym zaleceniu się najlepiej dietetyka lub trenera. Niektórzy są sceptycznie nastawieni do stosowanie tego przez młode osoby. Odżywki na masę, jak każde należy używać rozsądnie.

Białko dla kobiet? Oczywiście. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą sięgać po te suplementy. Należy pamiętać jednak o dawkowaniu, które zależne jest od masy naszego ciała i dokładnych wyliczeń ile białka jesteśmy w stanie przyswoić w posiłkach w ciągu dnia.

Odżywki białkowe – Ranking 2020

Gdy wiemy już jakie rodzaje suplementów występują na rynku i czym się różnią, należy wybrać najlepsze białko. Wybór jest tutaj dosyć personalny, na niektóre osoby poszczególne suplementy działają po prostu inaczej. Białko firmy olimp oraz trec są odżywkami po które sportowcy sięgają najczęściej. Prezentujemy ranking, gdzie z pewnością znajdzie się dla Was najlepsza odżywka białkowa. Zestawienie pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.