Wiele osób na wakacyjny wyjazd czeka cały rok i jest to ich najlepsze dwa tygodnie w roku, gdzie mogą odpocząć i nabrać sił. Wyjazd nad morze, tak jak wyjazdy w inne rejony świata, wymaga przygotowania kilku akcesoriów, które będą nam bardzo przydatne. W przypadku, gdy jedziemy nad morze, nie tylko ręcznik do kąpieli będzie przydatny, ale także namiot plażowy, czy też parawan. Jaki namiot plażowy kupić? W tym artykule przedstawimy Wam czym on jest, oraz zwrócimy uwagę na to jakie cechy brać pod uwagę, by wybrać najlepszy namiot plażowy.

Czym jest namiot plażowy?

Wiele osób zastanawia się czym jest namiot plażowy, oraz parawan? Ich zadaniem jest dokładnie to samo, czyli osłonięcie nas od podmuchów wiatru, który niesie ze sobą piach i był, który może być drażniący dla oczu, oraz uprzykrzać nam urlop. Stare parawany wychodzą powoli z mody i coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne parawany z tworzywa, ale też namioty. Jest to również element, który pozwoli nam na odgrodzenie się od natłoku ludzi i wydzielenie nam chociaż trochę prywatnego miejsca.

Jaki namiot na plażę kupić?

Przed zakupem takiego sprzętu, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami, które będą podstawą do tego, by kupić dobry namiot plażowy. Odpowiednio dobrany namiot na plażę, nie tylko będzie chronił nas przed wiatrem i piachem, ale też da nam skrawek prywatności i ochroni nas przed promieniami słonecznymi.

Poszycie namiotu

To chyba najbardziej istotna kwestia, na którą każdy zwraca uwagę przy kupnie namiotu. Jeżeli wybieramy się w bardzo słoneczne miejsce, albo wiemy, że prognoza będzie nam sprzyjać, warto zastanowić się nad kupnem namiotu, którego poszycie będzie absorbować dużo światła. Na rynku znajdziemy takie, które dają niemal 100% odporność, lecz są stosunkowo drogie. Warto mieć taki namiot, który da nam cień i w przypadku, gdy będziemy chcieli się gdzieś schronić nie będziemy mieli problemu. Pamiętajmy także o tym, by materiał był sztywny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. W większości przypadków będą to tworzywa sztuczne.

Mocowania

By zapewnić sobie stabilną konstrukcję, która nie przewróci się przy pierwszym lepszym podmuchu wiatru, zadbajmy o to, by nasz namiot posiadał odciągi w postaci linek, które za pomocą tzw. śledzi będziemy mogli wbić w piasek. Tak zabezpieczony namiot z pewnością będzie stabilny i trwały.

Pojemność i kształt

Sprecyzujmy na ile osób potrzebny jest nam taki namiot, oraz jak wyobrażamy sobie zagospodarować w nim miejsce. Znajdziemy masę różnych modeli o różnorakich kształtach i wymiarach, wszystko po to, by zapewnić nam jak największy komfort. Jeżeli decydujemy się na wyjazd z dziećmi, to kupmy większy namiot, lub naszym pociechom sprawmy osobny namiot plażowy dla dzieci.

Sposób rozkładania

Znajdziemy całą masę różnych namiotów, ale wszystko sprowadza się do jednego – czyli jak rozłożyć namiot? W większości przypadków, będzie to stelaż, czy to z rurek, czy też już w nowoczesnych modelach z giętkich rurek ze sztucznego materiału. Warto przed wyjazdem zaznajomić się z tym, jak rozkłada się dany namiot. To istotna kwestia, by już na miejscu nie mieć z tym kłopotu.

Namiot plażowy to nie tylko okazja do wyjazdu nad morze. Sprawdzi się też świetnie, by biwakować nad jeziorem

Parawan plażowy dla dzieci

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobrym wyborem dla naszych pociech jest kupienie im oddzielnego, mniejszego namiotu plażowego. To idealny wybór, by równie one miały trochę swojej przestrzeni do odpoczynku, czy też zabawy. Całość sprowadza się do tego samego, czyli wybór odpowiedniego poszycia, mocowań i tego jak duży on będzie. Producenci wychodzą do nas pomocną dłonią i tworzą namioty z różnymi postaciami z kreskówek, co dla dzieciaków z pewnością będzie dodatkowym zaskoczeniem.

Samorozkładający się namiot plażowy

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami ciężkich konstrukcji, ani mozolnego składania namiotu część po części możemy sięgnąć po namioty, które zostały zaprojektowane tak, aby po otwarciu pokrowca i wyciągnięciu konkretnej części namiot sam się rozłożył. Działa to trochę jak sprężyna i w mgnieniu oka daje nam gotowy namiot. Minusem jest fakt, że nie da się złożyć go w tak mały gabaryt jak tradycyjny namiot, oraz nie mają one aż takich rozmiarów, więc oferują mniej przestrzeni.

Dodatki do namiotu plażowego – co wybrać?

Wybierając już konkretny namiot, nie można zapomnieć o akcesoriach, które możemy sobie zapewnić. Jednym z najbardziej popularnych i najbardziej użytecznych jest moskitiera. Nie tylko piach, ale także owady mogą być problematyczne. Da nam ona izolację od nich. Pamiętajmy o tym, by nie była zbyt gęsta, bo będzie ograniczać dostęp powietrza. Zwracajmy uwagę na dodatkowe kieszonki, które mogą pomieścić nasze akcesoria pływackie, takie jak czepek do pływania, okularki, czy chociażby zatyczki do uszu.

Parawan czy namiot plażowy?

Zależnie od tego co chcemy osiągnąć, warto wybrać konkretny produkt. Parawan to w większości wydzielenie większego obszaru, a jak wiemy nad polskim Bałtykiem istnieje moda na odgradzanie sporych ilości miejsca, co budzi często mieszane uczucie, niemniej jednak jest to skuteczny sposób. Sam namiot ogranicza nas tylko do kawałka plaży, ale daje nam jakże cenne schronienie przed słońcem. Można te dwa przedmioty połączyć i wykorzystać ich atuty.

Namiot plażowy – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już z czym się to je, pora wybrać najlepszy namiot na plażę. Wybierajmy rozsądnie i pamiętajmy o dobrym i solidnym materiale, mocowaniach, ale też gabarytach namiotu jakie nam odpowiadają. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane namioty na plażę. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.