Wybierając się na wakacje do nadmorskiej miejscowości, warto pomyśleć nad atrakcjami jakie się tam znajdują. Jedną z nich jest nurkowanie, które sprawie niemało frajdy i dużo osób się na nie decyduje. Jest to świetna forma spędzania aktywnego urlopu, ale trzeba pamiętać o tym, by wybrać odpowiedni sprzęt, czyli dobre płetwy i maskę do nurkowania. Maskę do nurkowania warto mieć ze sobą, bo okazja do nurkowania, to coś czego nie można przepuścić. Jaką maskę do nurkowania wybrać? W tym artykule postaramy się przestawić Wam rodzaje masek, oraz to co wziąć pod uwagę, by znalazła się u nas najlepsza maska do nurkowania.

Rodzaj zastosowanej szyby – jaką maskę do nurkowania kupić?

Przymierzając się do zakupu naszej maski, rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest zdecydowanie rodzaj szyby. Wpłynie to na komfort użytkowania, oraz jej przeznaczenie. Wyróżnić można dwa rodzaje zastosowanych szyb:
Maski z pojedynczą szybą – są to maski w których szyba stanowi jednolitą powłokę i nie jest przedzielona przy nasadzie nosa. Są one bardzo komfortowe i zapewniają dobre pole widzenia, charakteryzują się dobrą widocznością.
Maski z szybą dzieloną – szyba tej maski, jest podzielona na dwie części. Ten zabieg ma na celu zapewnienie większej widoczności i lepszego kąta widzenia. Dodatkowym atutem jest fakt iż podział na dwie oddzielne szyby pozwala na montowanie szkieł korekcyjnych, co jest bardzo atrakcyjną i wygodną rzeczą dla osób z wadą wzroku. Maska do nurkowania ze szkłami korekcyjnymi jest bardzo częstym wyborem i zdecydowanie ułatwia sprawę osobą, które mają problemy ze wzrokiem.

Maski panoramiczne

To rodzaj maski o którym należy wspomnieć osobno. Jest to maska charakteryzująca się tym, że posiada dodatkowe szkła montowane na dole i bokach maski. Jest to maska, która daje najprzyjemniejsze odczucia podczas podwodnej obserwacji natury i na urlopie spisze się znakomicie. Daje ona bardzo szerokie pole widzenia. Na dłuższą metę, dla profesjonalistów nie jest dobrym wyborem, ponieważ światło może się odbijać i refleksy sprawią nieprzyjemne i drażniące dla oka uczucie.

Maska do nurkowania full-face

To maska do nurkowania na całą twarz, która jest przeznaczona dla profesjonalistów i nie koniecznie spisze się na naszym wakacyjnym wyjeździe, a przynajmniej nie ma sensu kupować czegoś takiego na wyjazd. Zakrywa ona całą twarz, oraz posiada miejsce do podłączenia butli z tlenem i jest to skierowanie głównie do profesjonalnych nurków, lub osób kamerujących podwodne środowisko.

Oprócz tego, maska te jest wyposażona w radio, co pozwala na kontakt z osobami znajdującymi się ponad powierzchnią wody, by mieć stały kontakt i na bieżąco zdawać relację z tego, co dzieje się pod wodą.

Maska z kamerą

To maska, która wyposażona jest w kamerę umieszczoną w górnej części, na środku maski. Pozwala ona na filmowanie, bądź robienie zdjęć tego, co widzimy pod wodą. Jest to świetny wybór na wyjazd, ponieważ zostawia po sobie fajną pamiątkę, do której można wracać.

Wybierając taką maskę, warto zwrócić uwagę, na parametry naszej kamery, czyli jej rozdzielczość, obsługiwana karta SD, oraz głębokość na jaką możemy z naszą kamerą nurkować.

Maska do nurkowania dla dzieci

Tutaj wybór jest równie szeroki, co dla osób dorosłych. Maski są po prostu mniejsze, specjalnie wyprofilowane pod mniejszą głowę i twarz. Warto kupić sprzęt dobrej jakości, by dziecko nie zraziło się po kilku chwilach używania czegoś taniego. Idealne dopasowanie do twarzy, sprawi, że woda nie będzie się wlewać do środka i zdecydowanie poprawi komfort używania i sprawi, że będzie to bardzo przyjemne.

Maski i rurki do nurkowania idealnie nadają się, by zabrać je na wakacyjny wyjazd i podziwiać podwodny świat.

Fajka do nurkowania

Dla wielu osób, przydatna może okazać się dobra fajka do nurkowania. Jest to rurka, która pozwalać nam będzie na swobodne oddychanie ustami. Jej koniec wystaje ponad lustro wody, co daje nam możliwość obserwacji podwodnego świata. Jedynym jej minusem jest fakt, że nie możemy nurkować na duże głębokości, a jedynie pływać bez możliwości wynurzania głowy ponad powierzchnie wody. Warto zabierać ją tam, gdzie woda jest bardzo przejrzysta i nie ma konieczności kupna okularów, bądź wolimy po prostu okularki pływackie.

Fajka do nurkowania – Ranking i cena 2020

Wybierając się na urlop w ciepłe miejsce, warto rozważyć kupno tego sprzętu. Przedstawiamy zestawienie, gdzie bez wątpienia znajdzie się najlepsza fajka do nurkowania. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maski do nurkowania?

Nie można wybrać pierwszej lepszej maski, bo mija się to z celem. Przemyśleć należy każdy aspekt, oraz wziąć pod uwagę jak nasza maska będzie eksploatowana oraz jak często. Na rynku, znajduje się masa różnych masek, a każda z nich różni się wykonaniem i wykorzystanymi materiałami.

Ramka

Ramka to coś, co trzyma nasze szkła i stanowi, że nie poruszają się one. Zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego, ale warto zwrócić uwagę, czy jest ono na tyle dobre, by przetrwało kilka sezonów. Ramki wykonywane są w różnych kolorach, ale jest to już raczej wybór osobisty, czy kolorowa, czy też przezroczysta.

Pasek

Pozwala on na regulowanie, oraz dopasowanie maski do wielkości, a raczej średnicy naszej głowy. Wykonywane z różnego rodzaju gum, oraz tworzyw sztucznych. Jest to istotny element, ponieważ to on zapewni nam, że podczas nurkowania maska nie poluzuje się i woda nie wleje nam się do środka. Należy uważać przy korzystaniu z maski, aby nie uszkodzić paska, albo nie zerwać go podczas zakładania jej.

Szyba

Najczęściej wykonywane z szkła hartowanego, aby wytrzymałość na ewentualne lekkie stłuczenia była dobra. Często spotyka się maski kolorowe, albo przezroczyste, ale jest to tak jak w kwestii ramki wybór indywidualny.

Od środka maski posiadają powłokę, która przeciwdziała parowaniu. W wypadku jej starcia, należy sięgnąć po płyn anti-fog, który nałoży warstwę ochronną, zapobiegającą parowaniu okularów maski, co bywa bardzo uciążliwe.

Czym kierować się przy wyborze maski?

Maska powinna być dobrana adekwatnie do tego gdzie ją stosujemy oraz ile chcemy wydać. Maski zaawansowane bywają bardzo drogie ( mowa tutaj o maskach dla profesjonalistów, oraz maskach z kamerami). Należy pamiętać, aby dbać o maskę i nie zostawiać jej na otwartym słońcu, co może spowodować blaknięcie plastiku.

Maska powinna być szczelna, dlatego warto chwilę spędzić na dobrym dostosowaniu jej do naszej twarzy, oraz sprawdzeniu czy idealnie przylega do budowy naszej twarzy.

Maska do nurkowania – opinie i ranking 2020

Wiedząc już, jakie mamy rodzaje masek, oraz czym się kierować, należy wybrać dla nas odpowiednią maskę. Jaka maska do nurkowania? Jest to wybór osobisty, oraz przede wszystkim zależny od tego jak chcemy ją wykorzystywać. Dobra maska do nurkowania powinna zostać wybrana personalnie i odpowiadać naszym preferencjom, oraz być komfortowa. Prezentujemy ranking masek, pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.