Strona główna » Witaminy i suplementy » Kreatyna – monohydrat czy jabłczan? Wybieramy najlepszą kreatynę
Spis treści
Kreatyna to jedna z najczęściej wybieranych odżywek dla sportowców, a co za tym wiele osób, które zaczyna przygodę ze sportem zastanawia się nad jej stosowaniem. Na rynku znajdziemy wiele tego typu odżywek, od różnych producentów. Suplement ten ma wiele postaci pod jaką możemy go znaleźć. Należy wiedzieć czym one się różnią, oraz który stosować w naszym przypadku. Zapraszamy do materiału, w którym dowiecie się czym charakteryzuje się dobra kreatyna, oraz jak ją wybrać.
Co to jest kreatyna?
Jest to jeden z najstarszych suplementów jeżeli chodzi o rozpoczęte nad nim badania. Odżywka ta wykazuje silne działanie anaboliczne, lecz naturalnie występuje w organizmie, a dokładnie w naszej tkance mięśniowej. Co daje kreatyna, po co ją stosować? Jej zadaniem jest magazynowanie energii w mięśniach. Im więcej energii zmagazynujemy, tym lepsza będzie praca naszego ciała na treningu jeżeli chodzi o wytrzymałość i siłę.
Kreatyna ma szerokie zastosowanie. Używają jej przede wszystkim osoby podnoszące ciężary, lecz po odżywkę z chęcią sięgają osoby biegające, grające w piłkę, czy też pływające. Osoby w tzw. treningu „na masę” śmiało po nią sięgają, ponieważ prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej. Badaniami wykazano również pomoc w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie często łączona z suplementami takimi jak spalacz tłuszczu.

Rodzaje kreatyny – jaką kreatynę wybrać?
Suplement ten na rynku znajdziemy pod kilkoma postaciami. Różnią się one budową, składem, efektywnością działania oraz rozpuszczalnością w organizmie. Każdy z nas ma inny organizm, warto więc przetestować, który z nich ma na nas najlepsze działanie.
• Monohydrat– jeden z najpopularniejszych, jeżeli nie najpopularniejszy rodzaj kreatyny. Budowa to cząsteczka kreatyny powiązana z wodą. Wiąże on i jednocześnie zatrzymuje wodę w komórkach. Jest to forma kreatyny którą poddano największej ilości badań. Popularność wynika z stosunkowo niskiej ceny, a dużej efektywności,
• Cytrynian – składa się ze związku kwasu cytrynowego i kreatyny. Nie zatrzymuje on wody w organizmie, co istotne jest jeżeli chcemy zyskać na sile, lecz pozostać przy aktualnej wadze. W stosunku do monohydratu, cytrynian ma małą liczbę przeprowadzonych nad nim badań,
• Jabłczan – kolejny popularny rodzaj kreatyny. Podobnie jak cytrynian, jest to połączenie tym razem kwasu jabłkowego i cząsteczki kreatyny. Produkt ten wykazuje się brakiem retencji wody w organizmie. Ma dobrą rozpuszczalność,
• Chlorowodorek kreatyny – jest to najlepiej rozpuszczająca się forma kreatyny. Popularna ze względu możliwości stosowania stosunkowo niskiej dawki, która i tak przekłada się na dobre efekty.
To tylko najpopularniejsze formy kreatyny jakie znajdziemy na rynku. Jest jeszcze wiele postaci pod którymi występuje ten suplement. Przede wszystkim producenci dążą do zmniejszenia dawki, a spotęgowania działania poprzez znajdowanie nowych efektów jakie może dać kreatyna.
Kreatyna – dawkowanie
Zalecane jest przyjmowanie około 5g kreatyny w ciągu doby. Dlaczego? Ponieważ tylko tyle nasz organizm jest w stanie przyswoić. Nadwyżka odżywki w organizmie zostanie najzwyczajniej wydalona. W dzień treningowy można przyjmować dodatkowe 5g ( co w sumie da nam 10g w dniu treningowym). Zalecaną długością dawkowania kreatyny jest około 8 – 10 tygodni. W wypadku odstąpienia od przyjmowania cyklicznego, przy stosowaniu całorocznym przyjmujemy stałą porcję około 3 – 5 gramów codziennie.
Wiele osób zadaje sobie pytanie – kreatyna przed czy po treningu? Jest wiele zdań na temat tego o jakiej porze przyjmować kreatynę i nie ma tutaj reguły. W dzień treningowy zaleca się stosowanie jej w czasie niedalekim do aktywności fizycznej. W wypadku dnia nietreningowego można przyjmować ją rano.
Tabletki czy proszek – co lepsze?
W wypadku formy występowania kreatyny, wybór to zdecydowanie wygoda i powinniśmy sami zadecydować jaka kreatyna jest dla nas najlepsza. Jedni wolą proszek, bo łatwiej im jest wypić, a jedni wolą połknąć tabletkę i po sprawie. Kreatyna rzadko występuje w tabletkach, więc większa szansa jest taka, że będzie nam dane rozpuszczać ją w wodzie. Jest to więc tylko i wyłącznie decyzja osobista, w jakiej formie jest nam łatwiej, oraz przyjemniej przyjmować suplementy. Podobnie jest w przypadku, gdy przyjmujemy aminokwasy rozgałęzione BCAA – przeważnie decyduje to, jak wygodniej podać jest porcję i jest to wybór indywidualny.
Należy pamiętać, że rozpuszczony w wodzie proszek należy wypić zaraz po jego przygotowaniu. W przypadku tabletek należy uważać na styczność ze środowiskiem wodnym, by uniknąć stworzenia się kreatyny nieaktywnej. Nie przyrządza się roztworu za czasu, tylko zaraz po jego przygotowaniu trzeba go wypić. W wypadku kreatyny w proszku, można także wsypać odmierzoną miarkę do buzi i zapić wodą. Kreatyna w dni nie treningowe dla wielu osób nie jest potrzebna, aczkolwiek podczas cyklu, warto podtrzymywać dawkę i również brać porcję w dni, gdy nie trenujemy.
Czy kreatyna jest bezpieczna dla zdrowia?
Dotychczas nie udowodniono żadnych skutków ubocznych. Dostępne do tej pory publikacje mówią, że suplementacja kreatyną jest całkowicie bezpieczna, a jej działanie udowodnione naukowo. Długotrwałe suplementacje, które były monitorowane, nie wykazały by działała ona szkodliwie na nerki czy wątrobę.
Należy pamiętać, że wszystko sprowadza się do odpowiedniego i odpowiedzialnego stosowania oraz ścisłego trzymania się zaleconego przed producentów dawkowania. Jest to klucz do tego, by nie pojawiły się jakiekolwiek działania niepożądane i nasz organizm funkcjonował poprawnie.
Kreatyna – Ranking i cena 2020
Gdy wiemy już wszystko czego potrzebujemy o kreatynie czas wybrać najlepszą dla nas. Pamiętajmy, że organizm każdego z nas jest inny i nie przekonamy się o działaniu poszczególnych form kreatyny, dopóki ich nie przetestujemy. Jednymi z najpopularniejszych producentów, a jednocześnie cieszącymi się dobrymi opiniami na rynku są Olimp, KFD, Scitec Nutrition, czy też Universal. Prezentujemy ranking pochodzący z serwisu Nokaut, gdzie znajdzie się dla Was najlepsza kreatyna, który jest na bieżąco aktualizowany.
Artykuły o podobnej tematyce
Liczba opinii na ten temat: 6
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
O nas

Serwis ePlywak.pl dostarcza najnowsze ciekawostki na temat sprzętu do pływania i innych sportów wodnych.
Lubimy dzielić się z innymi naszą wiedzą, dlatego chcemy pomóc Wam wybrać najlepsze akcesoria pływackie oraz suplementy.
Najnowsze rankingi
Najpopularniejsze wpisy
- Czepek na basen – jaki kupić? Wybieramy najlepsze czepek pływacki
- Jakie okulary pływackie wybrać? Wybieramy najlepsze okularki na basen
- Jaki strój kąpielowy kupić? Wybieramy najlepszy strój na basen do pływania
- Klapki na basen – jakie kupić? Wybieramy najlepsze klapki basenowe
- Torba sportowa – jaką kupić? Wybieramy najlepszą torbę na trening
- Jaki ręcznik kąpielowy kupić? Wybieramy najlepszy ręcznik na basen
- Klips na nos do pływania – jaki kupić? Wybieramy najlepsze zatyczki do nosa na basen
- Jakie płetwy do pływania kupić? Wybieramy najlepsze płetwy do nurkowania
- Maska do nurkowania – jaką kupić? Wybieramy najlepszą maskę i fajkę do nurkowania
- Jakie dmuchane kółko do pływania kupić? Wybieramy najlepszy koło do pływania dla dzieci i niemowląt
Wiele czasu poświęciłem na szukanie dobrej kreatyny i z czystym sumieniem mogę w końcu polecić. Dla mnie najlepsza okazała się kreatyna olimp, nie wiem czy byłbym w stanie teraz zamienić ją na inną. Kreatyna jest istotna dla osób trenujących, bo magazynuje energię w mięśniach, przez co nasz trening może być efektywniejszy. Widzę, że w rankingu także znalazły się produkty olimpu, co cieszy, bo to dobre i sprawdzone produkty.
Bardzo ciekawy i kompleksowy artykuł, lubię czytać takie spójne i konkretne wiadomości. Od jakiegoś czasu ćwiczę, oraz chodzę na basen kilka razy w miesiącu i zagłębiam się w temat odżywek bo jak do tej pory to jestem strasznym laikiem w tym temacie. Z tego co czytam, kreatyna daje bardzo dobre efekty i opinie ludzi zazwyczaj są pozytywne, a przynajmniej do tej pory przeważają te na plus. Muszę kupić, bo koszt nie jest duży, a chcę przetestować na własnej skórze, czy podziała to u mnie równie dobrze co u innych.
Ja nie mogłam znaleźć odpowiedniej odżywki i po długim czasie najlepsza okazała się kreatyna kfd. Przede wszystkim skład, a po drugie stosunek ceny do jakości, to rzeczy, które mnie podtrzymały przy tym, żeby nie szukać innego produkty, tylko zostać z tym. Trenuję od dwóch lat i była to dla mnie niemała przeprawa, bo z każdym suplementem staram się nie szarżować, ale zachowawczo wybrać najlepszy dla mojego organizmu, a jak wiemy, każdy reaguje inaczej. Ciekawy materiał, bardzo fajnie się czytało.
U mnie kreatyna na redukcji to było coś, czego po prostu mój organizm potrzebował. Jestem bardzo zadowolona, że trafiłam na ten suplement, bo zdecydowanie pomógł mi zrzucić zbędne kilogramy. Nie wiem jak się to ma do całej diety, ale byłam po prostu zdziwiona jakie efekty przynosi branie kreatyny pod tym względem, że nie byłam następnego dnia obolała po treningu, tylko chciałam więcej.
Od jakiegoś czasu zastanawia mnie coraz bardziej kreatyna cm3. Czytałem o niej bardzo dobre opinie i chyba skusze się na jej zakup. Bardzo fajny artykuł, sam bardzo dużo pływam i uprawiam kilka innych sportów, a chciałem właśnie spróbować kreatyny i mnie zachęciliście jeszcze bardziej.
Kreatyna jest bardzo ważnym suplementem, oraz jednym z niewielu po jakie sięgam. Od siebie mogę polecić produkt, który jest ze mną już długi czas – kreatyna trec to chyba najlepsza jaką testowałem i właśnie przy niej zostałem. Świetny stosunek jakości do ceny, generalnie wszystko tego producenta jest po prostu dobre i nie ma w tym żadnego przekłamania, więc jak najbardziej mogę zarekomendować.