Nurkowanie to dyscyplina, ale także hobby, które staje się coraz popularniejsze. Wiele osób coraz chętniej wybiera się na kursy dla nurków, ale też rekreacyjnie wyjeżdża na sesje nurkowe. Jaki komputer nurkowy wybrać? Czym jest? W tym artykule dowiecie się jak wybrać dobry komputer do nurkowania, oraz na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Komputer nurkowy – czym jest?

Osobisty komputer do nurkowania jest jednym z najświeższych i najciekawszych produktów wspomagających bezpieczne uprawianie ciekawego sportu jakim jest płetwonurkowanie. Komputer nurkowy to nic innego jak przenośne urządzenie mierzące najważniejsze parametry podczas nurkowania. Dla zaawansowanych płetwonurków bardzo ważne jest to jaki czas pozostają pod wodą oraz na jaką głębokość mogą schodzić ze swoimi ograniczonymi zapasami gazów w butlach. Komputer nurkowy wspomaga dzięki temu odpowiednie poinformowanie płetwonurka o stopniu nasycenia jego organizmu gazami podtrzymującymi funkcje życiowe.

Komputery nurkowe tworzone są zazwyczaj w dwóch rodzajach modeli, jeden w postaci zegarka mocowanego na przedramieniu, drugi zaś zastępujący konsolę obecną przy wężu wysokiego ciśnienia. Dzięki swoim atutom, komputery do nurkowania stały się jednymi z najpopularniejszych obecnie dodatków do uprawiania podwodnych sportów.

Sprawdź także nasz ranking płetw do pływania!

Jaki komputer do nurkowania wybrać?

Decydując się na zakup wspomagającego nurkowanie przyrządu, powinniśmy zainteresować się obecnymi na rynku ofertami. Dobry komputer do nurkowania to elastyczne pojęcie, ponieważ to od nas zależy jakich funkcji głównie potrzebujemy do skutecznego użytkowania komputera do nurkowania.
Mnogość opcji jakie posiadają nawet najprostsze komputery do nurkowania dla początkujących pozwalają na ustalenie odpowiedniej do naszych potrzeb wielkości urządzenia, koloru, oraz ilości posiadanych funkcji i ułatwień w postaci przejrzystych wyświetlaczy czy specyfikacji i parametrów.

Jednymi z obecnie najpopularniejszych modeli są komputery tworzone przez marki Suunto i Garmin. Komputer do nurkowania Suunto to produkt stworzony do użytku przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z nurkowaniem. Duże ekrany, wielofunkcyjność a także szereg dodatków jak kompas i wyspecjalizowane mierniki to gratka dla osób pragnących wykorzystać swoje umiejętności w jak najlepszy sposób. Z drugiej strony jednak, komputer do nurkowania Garmin jak np. sztandarowy model Descent Mk1 to idealny produkt dla zaawansowanych płetwonurków. Konkretna liczba trybów nurkowania, wbudowany kolorowy wyświetlacz i nawigacja GPS posłużą każdemu podwodnemu podróżnikowi. W przypadku komputera nurkowego, dobrze przejrzeć także jakie zegarki sportowe dostępne są na rynku i co one nam oferują.

Najważniejsze cechy i parametry

Podczas zakupu naszego pierwszego, lub następnego komputera do nurkowania powinniśmy zawsze zwracać uwagę na cechy znaczące i parametry. Doświadczeni płetwonurkowie z reguły patrzą na takie rzeczy jak rozmiar, mający szczególne znaczenie w nurkowaniu głębinowym, gdzie częściej używane są większe, bardziej czytelne modele. Wraz z rozmiarem ważna jest także kwestia podświetlenia naszego urządzenia, które w niesprzyjających warunkach bez odpowiednich sygnałów świetlnych może utrudnić nurkowanie, a nawet zagrozić naszemu zdrowiu. Oprócz tego, warto także zwrócić uwagę na funkcje jakie posiadają poszczególne komputery do nurkowania, większość urządzeń posiada na swoim stanie trzy główne tryby:

  • Tryb planowania – to w nim określamy profil naszego nurkowania, a także sprawdzamy zaplanowany przez system plan, mający pomóc nam w schodzeniu na co raz głębsze partie wód.
  • Tryb nurkowania – odpowiada za mierzenie czasu do rozpoczęcia dekompresji a także ustalanie bezpiecznych przystanków. Tryb nurkowania odpowiada za mierzenie głębokości, czasu, obliczanie zmian ciśnienia w naszym organizmie a także funkcje ostrzegawcze podczas szybkiego tempa wynurzania, lub nieodpowiedniego stanu czynnika oddechowego.
  • Tryb historii nurkowania – tryb który z pewnością zainteresuje płetwonurków zaciekawionych profilowaniem wykonanych przez siebie nurkowań.

Dzięki rozpatrzeniu najważniejszych cech komputerów nurkowych oraz parametrów technicznych jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni do naszych potrzeb komputer najwyższej klasy.

Komputer nurkowy dla profesjonalnego nurka jest podstawowym narzędziem do monitorowania parametrów oraz warunków pracy.

-> RANKING CZEPKÓW NA BASEN

Podział komputerów nurkowych

Komputer do nurkowania dzielony jest na trzy modele, różniące się od siebie użytymi nowinkami technologicznymi mogą być używane zmiennie, zależnie od warunków w których będziemy się przemieszczać podczas nurkowania. Następujące modele komputerów nurkowych to:

  1. Komputery nurkowe – najstarsze modele komputerów nurkowych, stworzone wyłącznie z myślą o stosowaniu powietrza bez jakichkolwiek mieszanin, co raz rzadziej używane odchodzą w zapomnienie ze względu na brak zaawansowanych nowinek technologicznych, co raz bardziej oczekiwanych przez płetwonurków.
  2. Komputery nitroksowe – najczęściej używany na świecie model komputera do nurkowania. Nazwa modelu pochodzi od posiadanej przez wszystkie obecnie produkowane modele przełączenia pracy z powietrza na nitrox, gaz który wzbogacony jest o tlen w proporcjach wyższych niż 21%. Komputery nitroksowe umożliwiają pracę z zawartością tlenu do niemal 40%.
  3. Komputery wielogazowe – jedne z obecnie najdroższych modeli komputerów na rynku. Są to najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym modele, cechujące się możliwością stosowania wielu mieszanek gazowych podczas nurkowania. Od zwyczajnego powietrza, po wzbogacony w 99% nitrox, aż po trimiks. Komputery te są używane w nurkowaniu na głębokości większej niż 40 metrów.

-> RANKING OKULARÓW PŁYWACKICH

Pierwszy komputer do nurkowania

Wybierając swój pierwszy komputer do nurkowania warto przeprowadzić analizę swoich umiejętności, środowiska w którym mamy zamiar się poruszać, a także tego jak powinien naprawdę działać dobry komputer do nurkowania, który zapewni nam najlepsze atuty i bezawaryjność.

Dobry komputer do nurkowania tak naprawdę jest kwestią sporną, w przeciwieństwie do pytań jak: najlepsza pianka do nurkowania. Komputer nurkowy pozwala każdemu nurkowi znaleźć swój wymarzony model, cechujący i charakteryzujący się tym czego dany nurek potrzebuje. Komputer do nurkowania to jedno z najbardziej funkcjonalnych i pomocnych urządzeń podczas nurkowań, dlatego warto zastanowić się nad zakupem tego ciekawego urządzenia.

Komputer do nurkowania – Ranking i cena 2020

Wiedząc już, czym charakteryzuje się najlepszy komputer do nurkowania, pora wybrać dla nas konkretny model. Wybierajmy spośród polecanych i sprawdzonych sprzętów kierując się wspomnianymi przez nas parametrami. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane komputery nurkowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.