Podczas pięknej wakacyjnej pogody, wiele osób decyduje się na bardzo fajną formę aktywności fizycznej, jaką jest wyprawa na kajaki. Jedni wolą spokojne powolne spływy, a niektórzy decydują się na zastrzyk adrenaliny podczas górskiego, dynamicznego spływu. To świetna forma wypoczynku, ale trzeba wiedzieć jaki kajak wybrać. W tym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które naprowadzą Was na odpowiedni sprzęt i wybrać dobry kajak.

Jaki kajak wybrać?

Podczas wyboru odpowiedniego kajaka, procedura jest podobna jak przy wyborze pontonu Na rynku jest cała gama kajaków, które różnią się przeznaczeniem, oraz tym jak są wykonane. Jest kilka prostych metod, które warto sklasyfikować na samym początku, a z pewnością pomogą w krótkim czasie wybrać dobry kajak.

Przeznaczenie kajaka

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – gdzie chcemy pływać? Od tego w głównej mierze będzie zależało to, jaki kajak kupimy. W wypadku, gdy naszym celem są spokojne spływy, typowo rekreacyjne, najlepszym wyborem będzie kajak rekreacyjny. Sprawdzi się świetnie na spokojnych potokach, oraz zatokach i jeziorach. Jeżeli naszym celem jest pływanie po wartkich rzekach, gdzie wszystko dzieje się bardzo dynamicznie, warto wybrać kajak krótki. Będzie on zwrotny i pozwoli nam dobrze pokonywać trudne zakręty. Kajaki takie zazwyczaj mają długość do 3 metrów.

Wybierając kajak do pływania po morzu, zdecydowanie potrzebujemy czegoś dłuższego. Będzie on oscylował w długości około 5 metrów. Pozwoli nam dobrze pokonywać falę i być na tyle stabilnym, aby uniknąć wywrotki.

Dla ilu osób kajak – kajak jednoosobowy czy kajak dwuosobowy?

W tym przypadku wybór jest prosty. Jeżeli pływamy sami, to jedynym wyborem jest kajak jednoosobowy. Na większe wyprawy zdarza się, że ludzie pływają sami w dwuosobowym kajaku, ze względu na większą pojemność. Kajaki dwuosobowe i te przeznaczone dla większej ilości osób bywają dosyć długie, oraz trzeba liczyć się z tym, że kajak dla kilku osób będzie znacznie droższy. W większości przypadków, jeżeli grupa jest liczniejsza, to wybiera się kilka kajaków, zamiast kupować jeden duży. Daje to większe pole manewru i jest wygodniejsze dla całej grupy.

Wykonanie i materiały

Ten aspekt jest równie ważny co dwa poprzednie. Musimy wybrać pomiędzy wytrzymałością, a wagą i faktem, że nasz kajak będzie stosunkowo lekki. Kajaki wykonane z laminatu, są bardzo lekkie i zwrotne, jednak są podatne na uszkodzenia mechaniczne, więc nie zabierzemy ich w ciężkie warunki i spływ rzeką pełną odkrytych skał.

Innym wyborem, są kajaki polietylenowe, które są znacznie bardziej wytrzymałe, lecz nieco cięższe. Spisują się świetnie w przypadku spływów dynamicznych. Są proste w transporcie, więc cieszą się większą popularnością i wyprzedzają obecnie kajaki laminatowe.

Kajakarstwo stało się bardzo popularną dziedziną sportu

Rodzaje kajaków – jaki kajak kupić?

Rodzai jest co najmniej kilka. Musimy liczyć się z tym, że nie ma kajaka, które spisze się w każdych warunkach. Wybór musi być dostosowany do naszych preferencji, a przede wszystkim do warunków w jakich chcemy zamiar pływać.

Kajak turystyczny

Kajak ten jest przeznaczony dla osób, które wybierają się na kilkudniowe wyprawy. Jest na tyle duży, że spokojnie pomieści nasze bagaże i nie będziemy musieli się o nie martwić. Warto wybrać konstrukcje ze zwężonym dziobem, która zmniejszy tarcie i sterowanie będzie prostsze i bardziej komfortowe.

Kajak morski

Jest to kajak długi, który jest zdecydowanie węższy niż reszta jego kuzynów. Powinien być odpowiedniej długości, co najmniej 4 metrów, by umożliwić nam sprawne pokonywanie fal i zapewnienie stabilności. Często wyposażone w ster, gdy długość utrudnia sterowanie.

Kajak zwałkowy

To specjalny rodzaj kajaków, który jest przeznaczony do sportów ekstremalnych. Skierowany specjalnie dla miłośników spływów w bardzo trudnych warunkach. Nie ma możliwości włożenia do niego bagażu, tutaj miejsce jest wyłącznie by wsiadła jedna osoba. Bardzo zwrotny, lekki i wytrzymały, jednak zakup takiego kajaka to czasami koszt rzędu kilku tysięcy złotych.

Inne rodzaje kajaków – kajak składany i dmuchany

Mniej popularne, chociaż też czasami spotykane. Kanu, które jest bardzo obszerne i zmieści spokojnie do trzech osób. Minusem jest tutaj jego wielkość, która może być problematyczna w transporcie. Kajaki dmuchane i pneumatyczne, to kajaki, które zdecydowanie sprawiają, że są bardzo popularne. Dlaczego? Są bardzo proste w transporcie i spokojnie można je złożyć i nie martwić się o transport, który czasami bywa kosztowny, gdy w grę wchodzi spora odległość. Kajak pompowany to z pewnością najlżejszy z możliwych wyborów, co czyni go bardzo kompaktowym i praktycznym jeżeli chodzi o wyjazdy.

Co wybrać – kajak czy ponton?

To bardzo częsty dylemat wielu osób. Kajaki zazwyczaj wybierane są, gdy płyniemy w dwie, trzy osoby. Ponton pozwala nam na wyprawę w kilka osób, co dla wielu jest lepszym wyborem, gdy liczy się miejsce, oraz dobre towarzystwo. Kajaki częściej wybierane są na wyprawy w dwójkę, czy samotne. Zdecydowanie bardziej zwrotne i prostsze w transporcie.

Bezpieczeństwo podczas korzystania z kajaka

Nie ważne w jakich warunkach się znajdujemy, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, oraz odpowiedniego wyposażenia, takiego jak kamizelka ratunkowa, która zawsze powinna być założona. W przypadku spływów w trudnych warunkach, nauka pływania potrafi odegrać ogromną rolę.

Przeczytaj więcej na temat nauki pływania

Kajak – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już jakie rodzaje kajaków mamy, oraz czym się różnią pora wybrać najlepszy kajak. Warto pamiętać o tym, by był dostosowany do warunków, oraz ilości osób. Przedstawiamy ranking najpopularniejszych kajaków pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.