Okulary pływackie są niezbędne, by uniknąć podrażnienia chlorowaną wodą, oraz zaczerwienionych oczu po każdej wizycie na basenie. Jeżeli odpowiednio dobierzemy okulary, komfort pływania będzie znacznie większy, a jednocześnie zadbamy o nasze oczy. Jakie okulary pływackie wybrać? W tym artykule postaramy przybliżyć się wam temat tego jakże niezbędnego sprzętu każdego pływaka.

Rodzaje okularów pływackich – jakie wybrać?

Rynek oferuje wiele rodzajów okularów. Oferta jest bardzo zróżnicowana, co niekoniecznie musi ułatwić nasz wybór. Można wyróżnić grupy, które różnią się przede wszystkim przeznaczeniem i parametrami. W sklepach sportowych możemy znaleźć okulary takie jak:

 • Okulary miękkie – najbardziej powszechne, uważane za jedne z najwygodniejszych okularów. Cechują się tym, że są bardzo elastyczne i łatwo dopasowują się do naszej twarzy, oraz szczelnie przylegają. Mają zazwyczaj grubszą gumę,
 • Okulary półtwarde – to okulary które są nieco sztywniejsze niż miękkie. Nie każdy lubi gdy coś jest bardzo elastyczne, są one zauważalnie mniej giętkie, ale trzymają się twarzy zarówno dobrze,
 • Okulary twarde – potocznie zwane szwedkami, bardzo sztywne. Mają lepszy kąt widzenia, niż okulary miękkie, potrzebują bardzo dobrego dobrania osobistego. Okulary pływackie szwedki to najczęściej wybór  zawodowców, ze względu na szeroki kąt widzenia i bardzo dobre przyleganie do twarzy,
 • Maski – przeważnie używane do nurkowania, posiadają szeroki kąt widzenia. Występują bardzo często w zestawie z rurką do oddychania.

Okulary należy dobierać osobiście, nie każde są przeznaczone dla nas, ze względu na inny kształt głowy. Wymagają dobrej regulacji, która możliwa jest przez plastikowe elementy zamontowane na pasku ( na środku, albo zaraz przy szkiełkach). Producenci niektórych modeli w zestawie z samymi okularami, dołączają dodatkowe noski o różnej szerokości, by możliwość personalizacji była jeszcze większa.

Na rynku można znaleźć również okulary jednobryłowe, które nie mają charakterystycznego wymiennego noska, szkiełka są ze sobą połączone mostkiem który nie jest wymienny.

Okulary pływackie Speedo MARINER MIRROR

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularków?

Rzeczami, które są najważniejsze przy wyborze są:

 • Szczelność – jest to kluczowa kwestia, by okulary były szczelne i woda nie dostawała się pod szkiełka,
 • Dopasowanie – możliwość jak najlepszego dopasowania do naszej twarzy, a co za tym idzie regulacja na pasku oraz wymienne noski,
 • Przeznaczenie – musimy wiedzieć w jakich warunkach będziemy korzystać z naszych okularów. Pływanie wyczynowe, nurkowanie, czy też korzystanie z nich na otwartych wodach.
 • Cena – dla wielu jest to kluczowa kwestia. Warto zainwestować w dobrej jakości produkt, nie koniecznie chodzi o produkt z najwyższej półki, a zwrócenie uwagi na detale i materiały użyte do produkcji.

Warto zaznaczyć, że okulary pływackie dla dzieci to osobna kategoria, ponieważ projektowane są one z myślą o najmłodszych. Nie ma sensu kupować okularów dla dorosłych i maksymalnie ściągać ich by dziecku przylegały odpowiednio do głowy. Nadmiar pasków będzie tylko przeszkadzał, a może nawet spowodować zaplątaniem się w linę torową.

Rodzaje szkieł – na czym to polega?

Kolory szkieł związane są przede wszystkim z miejscem gdzie będziemy ich używać. Można wyróżnić kilka rodzajów szkieł:

 1. Szkła kolorowe – często wybierane dla dzieci, ten typ ma charakter stricte estetyczny, nieco pogarsza on widoczność, ale może w niewielkim stopniu redukować odbicia od wody,
 2. Szkła przejrzyste – najbardziej powszechne ze wszystkich. Zapewniają one największą przejrzystość, używane najczęściej na basenach zamkniętych,
 3. Szkła lustrzanki – zapewniają największą ochronę przed refleksami i odbiciami, oraz dobrą widoczność
 4. Szkła przyciemniane – to najlepszy wybór na zbiorniki otwarte, gdyż chroni nas przed promieniami światła. Zazwyczaj zawierają one jakiś filtr UV.

Okulary pływackie korekcyjne

Okulary pływackie mogą także mieć bardzo korzystny dla osób z wadami wzroku parametr. Specjalne szkła, robione najczęściej na zamówienie korygują krótkowzroczność przez soczewki rozpraszające, lub dalekowzroczność poprzez soczewki skupiające.

Jest bardzo szeroka możliwość personalizacji, można zrobić okulary z różną mocą dla danego oka. Nie jest to tani zabieg, lecz bardzo pomocny, dla osób borykających się z wadą wzroku, bo używanie soczewek na basenie czasami bywa problematyczne.

Jakie okulary pływackie dla dzieci?

Rodzaj takich okularów, jest zupełnie odmienny od tych przeznaczonych dla osób dorosłych. Posiadają one mniejsze szkła, oraz gabarytowo są po prostu mniejsze.  Warto odpowiednio dobrać dziecku okulary, aby nie zniechęcić ich do pływania.

Ciekawym wyborem są okulary posiadające grafiki z bajek czy filmów dla dzieci.  Zabieg ten jest banalnie prosty, a daje dobre efekty i dziecko z chęcią będzie takie ubierało.

Okulary pływackie dla dzieci – Ranking i cena 2020

Bardzo istotne jest, aby kupić też odpowiedni okulary pływackie dla dzieci. Są one stosunkowo mniejsze i wyprofilowane specjalnie na potrzeby dzieci. Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych okularów pływackich dla dzieci, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Jak dbać o okulary?

Gdy już wybraliśmy najlepsze okulary pływackie, musimy wiedzieć jak je eksploatować. Najważniejsze jest, by nie porysować szkieł, przez wycieranie je powierzchniami, na których mogły zgromadzić się np. drobinki piasku czy kurzu. Warto wyposażyć się w etui. Najlepiej by było ono twarde, co uchroni nas przed potencjalnymi pęknięciami.

By polepszyć widoczność, gdy okulary parują, zaleca się używanie specjalnych płynów zapobiegających temu zjawisku. Powłoki Anti-Fog są stosowane w większości okularów, lecz gdy wycieramy okulary, lub dotykamy ich od środka, powłoka ta może zostać przez nas usunięta i będziemy zmuszeni by kupić dodatkowy spray.

Jak zakładać okulary do pływania?

Zawodnicy najczęściej zakładają okulary pod czepek, aby stać się jak najbardziej opływowym

Okulary pływackie można zakładać na dwa różne sposoby, zakładając, że posiadamy czepek na basen. Różnią się one przede wszystkim wygodą i nie każdy wie jak poprawnie powinien być on założony.

Zakładanie okularów pod czepek – jest to sposób, który wiąże się z tym, że może być nam nie do końca wygodnie. Jeżeli będziemy chcieli poprawić je, lub po prostu na chwilę zdjąć, lub przez to, że nam po prostu zaparowały, będziemy musieli ściągać czepek, co jest po prostu niewygodne na hali i tracimy czas.

Zakładanie okularów na czepek – jest to jak najbardziej popularny sposób. Możemy szybko je zdjąć i poprawić, nie będą uciskały, a przede wszystkim będzie to szybsze.

Jak czyścić okulary do pływania?

To bardzo istotna rzecz. Co jakiś czas, warto wyczyścić okularki pływackie, przez co będą dawały lepszą widoczność, oraz na dłużej się zachowają. Na rynku znajdują się do tego specjalne produkty jak spraye, oraz chusteczki nasączone specjalnym płynem ułatwiające utrzymanie okularów w czystości.

Domowym sposobem jest wyczyszczenie ich w umywalce za pomocą mydła, lub płynu do naczyń. Uważać trzeba, by w umywalce nie było żadnych drobnych pyłów, które mogą potencjalnie podczas czyszczenia porysować nasze okulary.

Jakie okulary do nauki pływania wybrać?

Pływanie większość z nas zaczynała będąc jeszcze dzieckiem. Okulary warto wybrać tak, aby na samym początku już się nie zrazić. Polecane są na początku modele miękkie, które cechują się bardzo dużą wygodą oraz komfortem używania. Ciekawym wyborem jest także maska do nurkowania, dzięki której mamy bardzo duże pole widzenia, co może być dla niektórych kluczowe by czuć się dobrze.

Z biegiem czasu można testować i sprawdzać różne konfiguracje naszego sprzętu pływackiego, w tym okularów. Gdy nabierzemy umiejętności najlepszym wyborem będą szwedki, które dają lepsze wyniki.

Okulary pływackie – Ranking i cena 2020

Wiele rodzajów szkieł i okularów sprawia, że mamy duże pole do popisu. Trzeba wybrać rozważnie z myślą o sobie przemyśleć, który wariant przyda nam się najbardziej. Obecnie najpopularniejszymi z firm, które produkują okulary pływackie są Adidas, Speedo i Arena. Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych okularów pływackich, które pochodzi z serwisu nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.