Czepek to jedna z podstawowych rzeczy, w jakie powinniśmy zaopatrzyć się uczęszczając na basen. Dla wielu uciążliwe jest jego zakładanie, ale warto się chwilę poświęcić, bo korzyści jakie płyną z używania czepka są ogromne. Czepek chroni nasze włosy, oraz skórę głowy przed mocno chlorowaną wodą, oraz innymi zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie. W dzisiejszych czasach, coraz większa ilość pływalni wprowadza obowiązek używania czepka, podobnie jak bywa w przypadku, gdy obowiązkowe są klapki basenowe, więc idąc na basen musimy być przyszykowani, że jest on obligatoryjny.

Zalety płynące z używania czepka

Warto używać czepka, nawet jeżeli na basenie nie ma obowiązku noszenia go. Dbamy wtedy o swoje zdrowie oraz zdrowie innych, przy okazji nie zanieczyszczając wody na hali basenowej.

 • Czepek chroni nasze włosy przed wodą, w której znajduje się chlor mający szkodliwy wpływ na nasze włosy. Dodatkowo chronimy nasze włosy przed innymi zanieczyszczeniami które mogą znajdować się w wodzie, a mogą spowodować uszkodzenia włosów. Używając czepka sprawiamy,
  że woda w basenie pozostaje przez dłuższy okres czasu świeża, więc dbamy także o dobro innych.
 • Czepek w pewnym stopniu chroni nas przed wlewającą się wodą do uszu. Osoby które mają problemy z zapaleniami przewodu słuchowego spowodowanymi dostawaniem się do nich wody, zdecydowanie powinny się w niego wyposażyć.
 • Wiele osób z długimi włosami ceni sobie wygodę płynącą z używania czepka. Trzyma on włosy znacznie pewniej niż gumka, czy spinka, która może spaść w trakcie treningu.
 • Czepek zmniejsza opór wody, gdyż nasza głowa ma wtedy bardziej opływowy kształt. Jest to przede wszystkim ważne w zawodach, gdy zawodnicy walczą o każdą sekundę.

Warto nosić czepek chociażby z powodu, by włosy po wyjściu do szatni były suche, przez co zaoszczędzimy czas na suszenie ich, a w zimniejsze dni zmniejszymy ryzyko przeziębienia po wyjściu na zewnątrz.

Czepek pływacki arena

Czym kierować się przy wyborze czepka?

By nasz czepek spisywał się dobrze, należy zwrócić uwagę na szczegóły, chociażby z czego jest on wykonany, bądź jaki ma kształt. Odpowiedni dobór tych czynników podwyższy komfort, oraz sprawi używanie go bardziej przyjemnym, a przede wszystkim pozwoli nam wybrać najlepszy czepek na basen. Ważne jest też to, by w czepku było wygodnie, gdy założymy już okulary pływackie.

Materiały z których wykonano czepek

Obecnie na rynku jest wiele rodzajów czepków. Podstawową ich różnicą, jest materiał. Wiąże się to z przepuszczalnością wody, oraz wygodą użytkowania. Można wyróżnić kilka różnych materiałów z których czepki są wykonywane:

 • Czepki silikonowe – wykonane z stosunkowo grubej warstwy silikonu, ściśle przylegające do głowy. Bardzo dobrze spełniają zadanie ochrony włosów przed chlorem. Silikon jest bardzo trwałym materiałem, możemy więc być pewni, że jeżeli odpowiednio nałożymy taki czepek, to po wyjściu z basenu włosy będą suche,
 • Czepki lateksowe – nieco cieńsze niż czepki silikonowe, lecz równie wytrzymałe. Są za to trochę mniej rozciągliwe niż . Jedynym minusem tych czepków jest fakt charakterystycznego ciągnięcia włosów przy zakładaniu,
 • Czepki z lycry – są to czepki najczęściej wykonane z lycry, cechują się one dużą wygodą i łatwością zakładania, oraz dużą rozciągliwością. Ich minusem jest fakt, że nie chronią nas przed dostępem wody,
 • Czepek gumowy – nie przepuszcza wody, jest trochę mniej rozciągliwy i cieńszy niż lateksowy, sprawia najwięcej problemów z zakładaniem
 • Czepek neoprenowy – jest to czepek z którego najczęściej korzystają profesjonaliści, ze względu na użyte materiały. Jest on wykonany z bardzo dobrej jakości materiału, który świetnie zmniejsza opór wody, wybierany często w pływaniu na otwartej wodzie.

Budowa czepka

Przy wyborze czepka, należy zwrócić także uwagę na jego budowę. Osoby które mają długie włosy, powinny wybrać czepki, które mają specjalny przedłużany tył, co pozwoli ochronić wszystkie włosy przed wodą. Czepki te cechują się zazwyczaj nieco grubszym materiałem. Czepek na basen na długie włosy to podstawa dla kobiet.

Jednym z innowacyjnych produktów są czepki z masażem. Mają one specjalne wypustki, które podczas pływania sprawiają wrażenie, że nasza głowa jest masowana. Sprawia to, że pływanie jest bardziej relaksujące i przyjemne. Mogą sprawdzać się też na otwartych wodach w chłodniejsze dni, bo po prostu warstwa materiału jest grubsza i będzie nam w nim cieplej.

Rozmiar czepka

Czepek powinien dobrany być indywidualnie i stanowić sprzęt dla jednej osoby, ze względów higienicznych oraz komfortu. Powinien on idealnie przylegać do naszej głowy. Błędnie dobrany rozmiar może spowodować, że będzie on zbytnio uciskał, bądź też był zbyt luźny i woda przedostanie są pod materiał.

Estetyka i szata graficzna

Czepki dla dzieci charakteryzują się ciekawymi grafikami i kształtami

Czepki produkowane są w przeróżnych kolorach i wzorach, więc wybór tutaj jest raczej sprawą indywidualną. Można znaleźć także czepki z flagami różnych państw.
Istnieje również możliwość spersonalizowania czepka. Po podaniu grafiki, producent bez problemu naniesie ją na nasz czepek i będziemy mogli cieszyć się oryginalnym wzorem.

Który czepek wybrać?

Wybór czepka jest bardzo ważny, bo powinien on nam służyć przez dłuższy okres czasu. Warto zainwestować w dobrej jakości produkt, bo przede wszystkim będzie on musiał być dla nas wygodny jak i spełniać wymagania, które oferuje dany materiał z którego jest on wykonany.

Jak dbać o czepek?

Po zakończeniu pływania, czepek należy spłukać zimną wodą, co sprawi, że cała chemia, która jest w wodzie na basenie zostanie z niego spłukana i nie będzie szkodzić materiałowi. Często używa się talk w celu konserwacji czepka.

Warto również zaznaczyć, że czepków silikonowych jak i lateksowych lepiej nie suszyć na słońcu. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne, może spowodować, że materiał popęka i nie będzie już można tego odwrócić.

Czy czepek na basenie jest obowiązkowy?

Jest to narzucane głównie przez osoby zarządzające obiektem. W obiektach w których nie ma atrakcji i występuje tylko hala basenowa z kilkoma torami zazwyczaj jest to obowiązkowe. Baseny otwarte, termy, oraz parki wodne zazwyczaj tego nie wymagają i bez obaw można udać się tam bez czepka.

Chcąc być pewni, najlepszym wyborem przed udaniem się na basen jest zapytać obsługi, która jest odpowiednio poinformowana i z chęcią udzieli nam odpowiedzi, czy czepek basenowy jest obowiązkowy.

Czepek i długie włosy – jak sobie poradzić?

W tym celu należy zerknąć na ofertę czepków o przedłużonym tyle. Czepki te są specjalnie przedłużane, by osoby z długimi włosami mogły spokojnie pomieścić je pod czepkiem i uniknąć ich zamoczenia. Warto przed wyjściem na basen związać włosy w kucyka, lub w kok, co ułatwi i przyspieszy proces zakładania czepka.

Czepek na basen – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy już wiemy jaki czepek na basen być powinien, pora wybrać dla nas najlepszy. Najpopularniejszymi z nich są zdecydowanie Speedo oraz Arena. Firmy te od wielu lat produkują sprzęt dla pływaków i szczycą się dobrą jakością oraz wytrzymałością swoich produktów, co potwierdza się na przykładzie wyboru profesjonalistów. Prezentujemy ranking najchętniej wybieranych czepków na basen, pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany

Czepek dla dziecka – Ranking i cena 2020

Nie zapominajmy również o naszych pociechach – one też powinny mieć odpowiedni sprzęt pływacki. Jest to bardzo istotne, by od małego uczyć dziecka dobrych nawyków na basenie, w przypadku czepka będzie to dbanie o swoje włosy i uszy, a także o wspólną czystą wodę na hali basenowe. Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych czepków dla dzieci, pochodzące z serwisu Nokaut, które jest na bieżąco aktualizowane.