Jak każdy dobrze wie, wyprawa nad jezioro, morze czy rzekę wiąże się z tym, że będziemy chcieli wejść do wody, by się ochłodzić czy popływać. Nie zawsze plaża będzie idealnie piaszczysta, oraz czysta od butelek i ostrych kamieni. W tym celu, warto pomyśleć nad specjalnym obuwiem ochronnym, które uchroni nas przed skaleczeniem się, oraz sprawi, że będziemy spokojni o to po czym stąpamy. Jakie buty do wody kupić? Zebraliśmy najpotrzebniejsze wskazówki, by pomóc wybrać najlepsze buty do wody.

Buty do wody – po co?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie buty do wody kupić i czy to w ogóle jest potrzebne, bo z powodzeniem można też używać klapki basenowe i często jest to błędne myślenie. Przykładowo wyjeżdżając na wakacje do Chorwacji, gdzie plaże są kamieniste, takie buty będą idealnym ekwipunkiem.

Chronią one przed ostrymi krawędziami kamieni, które łatwo mogą spowodować przecięcie skóry, a w ranę może wdać się jakaś infekcja. Spiszą się świetnie by chronić nasze stopy przed ewentualnymi zanieczyszczeniami, które jak wiemy na plażach spotyka się często, a więc odłamki szkła, puszki czy butelki nie będą już dla nas problemem.

Buty te są zaprojektowane z myślą o wyprawach nad rzeki, jeziora, czy też plażę. Spacer w takich butach będzie dużo bezpieczniejszy. Są one wykonane ze specjalnego materiału, który jest przystosowany do eksploatacji w wodzie. Są one bardzo lekkie i dobrze przylegają do stopy, co da nam uczucie, jakbyśmy włożyli nieco grubszą skarpetkę, z gumową podeszwą.

Buty do wody świetnie spisują się jako obuwie do nurkowania.

Gdzie i kiedy używać buty do chodzenia po wodzie?

Wyjazd na kamienistą plażę, czy nad rzekę, gdzie nawierzchnia jest zbliżona do żwiru to idealne miejsca, gdzie takie buty się spiszą. Będziemy mieli lepszą przyczepność, nieco ustabilizujemy stopę, a przede wszystkim, ochronimy nasze stopy przed ostrymi kamieniami i śmieciami.

Jest to również dobry wybór, jeżeli wybieramy się na wakacje w rejon, gdzie spotkamy rafę koralową. Nadepnięcie na jeżowca, może nie należeć do przyjemnych i pokrzyżować nam plany. Buty uchronią nas tutaj od takiej sytuacji i pozwolą spokojnie zwiedzać, bądź też nurkować w takich rejonach. Mogą zastąpić płetwy do nurkowania.

Zalety i wady obuwia plażowego

Do zalet z pewnością należy fakt, że buty są lekkie i noszenie ich nie będzie wiązało się z żadnym dyskomfortem. Jak już wspomnieliśmy, ochronią stopy przed urazami i ostrymi przedmiotami, czy kamieniami. Wiele z nich ma podeszwę antypoślizgową, co polepszy naszą przyczepność. Cena nie jest wysoka, za kilkadziesiąt złotych kupimy porządny model wykonany z dobrej jakości materiałów.

Mówiąc o zaletach, należy też wspomnieć o wadach. Wiele osób uważa, że chodzenie po plaży w butach do wody nie jest tak wygodne – po prostu wolą uczucie piasku pod stopami i jest to zrozumiałe. W wypadku miejsc, gdzie temperatura jest wysoka, a woda ciepła, guma może się nagrzać i sprawiać uczucie dyskomfortu.

Buty do chodzenia w wodzie – na co zwrócić uwagę?

Bardzo istotne będzie to, by odpowiednio dobrać rozmiar. Nie może być on za mały, ani za duży. Warto sugerować się długością wkładki, a nie rozmiarem. But powinien ściśle przylegać do stopy, nie może być luźne, bo będzie nabierać wody i spadnie nam ze stopy, gdy wejdziemy do wody. Odpowiednio do tego, gdzie będziemy je stosować należy wybrać grubość materiału, oraz to, czy będą posiadać grubą, antypoślizgową podeszwę.

Warto zwrócić uwagę na to, czy są to buty wsuwane, zapinane na zamek, czy też rzep. To już kwestia tego, w jakim obuwiu będziemy czuli się pewniej i bardziej komfortowo. Warto unikać obuwia sznurowanego, gdyż nie będzie ono idealnie przylegać do stopy, a sznurowadła mogą przeszkadzać i o coś zahaczyć.

Buty do wody – Ranking i cena 2020

Zapoznawszy się z wskazówkami, oraz tym gdzie taki ekwipunek ma zastosowanie pora wybrać najlepsze buty plażowe. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na miejsce ich zastosowania, oraz wygodny dla nas krój i rozmiar. Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych butów do wody, pochodzące z serwisu Nokaut, które jest na bieżąco aktualizowane.

Buty do wody dla dzieci

Tak samo jak w przypadku dorosłych, buty do wody dla dziecka są równie istotne. Jak wiemy, dzieci mają dużo bardziej delikatną skórę, a tym bardziej na stopach. Wyjazd na jakąkolwiek plażę, niezależnie od terenu bez takiego obuwia dla wielu rodziców jest niemożliwy. Można w łatwy i tani sposób zabezpieczyć stopy dziecka i uniknąć urazów i skaleczeń.

Fasonów jest wiele, w większości przeważają kolory. Buty do wody dla dziewczynki zazwyczaj będą posiadały bardziej jaskrawe kolory, oraz grafiki z ulubionych kreskówek. W przypadku chłopców odwrotnie – kolory bardziej stonowane. Wszystko zależy od upodobań naszego dziecka.

Buty do wody dla dzieci – Ranking i cena 2020

Poniżej przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane buty do chodzenia po wodzie dla dzieci. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.