BCAA jest jednym z najpopularniejszych suplementów po jakie sięgają sportowcy. W ostatnim czasie odżywka zyskała miano i status niezwykle przydatnego elementu w treningu, ale też w okresach przerwy od niego. Na rynku jest tak wiele produktów tego typu, że na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniego. Warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze odpowiedniego suplementu, który bywa tak popularny jak odżywka białkowa, czy też kreatyna. Przedstawiamy artykuł, który pozwoli wam dowiedzieć się więcej na temat tego suplementu i wybrać dobre BCAA.

Co to są aminokwasy BCAA?

SCITEC BCAA COMPLEX

Są to aminokwasy rozgałęzione; związki organiczne mające bardzo duży wpływ na zachowanie naszych mięśni, jeżeli mowa o osobach aktywnych. Znajdują również zastosowanie w budowaniu masy, oraz przyspieszania procesu regeneracyjnego naszych mięśni. Dostarczają także energii mięśniom. BCAA jest suplementem, który jest nieprzerwanie badany. Naukowcy udowodnili, że działanie BCAA jest jak najbardziej uzasadnione i bardzo precyzyjne.

Podział aminokwasów

Aminokwasy egzogenne, muszą być dostarczone do naszego organizmu z pożywieniem, ponieważ nie mamy możliwości ich syntezy z innych składników, lub synteza jest bardzo mała.

Aminokwasy endogenne, to aminokwasy, które mogą być syntezowane przez nasz organizm samodzielnie. Na ogół proces ich syntezy jest wystarczający dla naszego organizmu.

Kto może stosować BCAA?

Aminokwasy BCAA może stosować większość osób, które są aktywne fizycznie w jakikolwiek sposób. Nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania tego suplementu. Należy mieć na uwadze przyjmowane dawki, ponieważ zbyt duża dawka może spowodować nudności lub zatrucie układu pokarmowego. BCAA jest suplementem popularnym zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.

Dawkowanie BCAA

Ważnym elementem jest dawkowanie. Odpowiednia porcja powinna być uzależniona od masy ciała. Przyjmuje się że najmniejsza dawka to około 1g na 10kg masy ciała. Najczęściej spotykanym sposobem przyjmowania są tabletki, lecz na rynku można znaleźć także proszek do rozrabiania w wodzie. Dobrym sposobem przyjmowania BCAA, jest rozpuszczenie odpowiedniej dawki w butelce z wodą i wypicie go przed, lub po treningu.

Co rzeczywiście daje nam BCAA?

Po co stosować? BCAA to przede wszystkim: leucyna, izoleucyna i walina. Aminokwasy te stanowią część naszej tkanki mięśniowej. Mają one określone role w działaniu naszego organizmu. Wyróżnić można następujące własności:

  • Redukcja tkanki tłuszczowej,
  • Przeciwdziałanie katabolizmowi ( brak odczuwania zjawiska popularnie znanego jako zakwasy),
  • Zwiększanie wytrzymałości mięśni,
  • Wspomaganie w budowie sylwetki.

Teraz wiemy już, czemu BCAA jest tak pożądane przez sportowców. Nie chodzi tu tylko o profesjonalistów, lecz o osoby, które przede wszystkim lubią sport, a mają problem z katabolizmem, lub odczuwają brak wzrostu wytrzymałości. BCAA pomaga zregenerować się naszym mięśniom po treningu, co przekłada się na zapobieganie rozpadu mięśni. Jest to bardzo istotne w sportach takich jak kulturystyka, gdzie zawodnicy dążą do osiągnięcia niemalże perfekcyjnej sylwetki.

Czy stosowanie BCAA może szkodzić?

Nie ma jednoznacznie stwierdzonych, oraz potwierdzonych naukowo przeciwwskazań co do stosowania tego suplementu. Aminokwasy, które dostarczamy tym suplementem, są tymi samymi, które zawarte są w naszej codziennej diecie. Jedyny możliwy wariant działania szkodliwego, to wrażliwość naszego organizmu na ewentualne substancje dodatkowe zawarte w odżywce. Należy pamiętać o zbilansowanej diecie i o tym jakie zapotrzebowanie na witaminy ma nasz organizm.

Oczywiście, nie jest powiedziane, że nie trzeba obserwować tego jak zachowuje się nasz organizm podczas suplementacji BCAA. Jest to bardzo istotne, by poznać swój organizm i wiedzieć jak reaguje na konkretne rzeczy. Istotne jest, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Przyjmowanie zbyt dużych dawek, lub robienie tego zbyt często może prowadzić do zatrucia układu pokarmowego. W tym wypadku niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

Najlepsze Aminokwasy BCAA – Ranking i Cena 2020

Dzisiejszy rynek oferuje nam szeroki wachlarz aminokwasów BCAA. Jakie aminokwasy BCAA  kupić? Ważne jest by spokojnie wybrać produkt odpowiadający naszym wymaganiom. Różne produkty zawierają różne dawki, a co za tym idzie stosuje się je w innych dyscyplinach. Cena produktów będzie się wahać w zależności od firmy, oraz składu. Najpopularniejszymi firmami produkującymi BCAA, które wybierają sportowcy to aminokwasy olimp, trec oraz kfd. Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych aminokwasów BCAA, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.