Nurkowanie to dyscyplina, w której potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Oczywiście, nie każdy jest profesjonalnym nurkiem i często wystarczają tylko płetwy do pływania. W przypadku, gdy decydujemy się zejść pod wodę głębiej, potrzebny będzie nam coraz to bardziej zaawansowany sprzęt. Jaki automat oddechowy do nurkowania wybrać? W tym materiale dowiecie się jaki jest najlepszy automat oddechowy do nurkowania, oraz na co zwrócić uwagę podczas jego wybierania. Zapraszamy do lektury!

Automat oddechowy do nurkowania – czym jest i do czego służy?

Czy to dla sportu, zabawy lub pracy nurkowanie w każdym przypadku jest bardzo ciekawym doświadczeniem. To niesamowite móc zanurzyć się w podwodnym świecie i obserwować każdy jego szczegół. Aby móc nurkować w sposób profesjonalny, potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu, który nam na to pozwoli. Natomiast najważniejszą częścią całego wyposażenia nurka jest aparat oddechowy, bez którego pod wodą nie dałoby się oddychać. Automat oddechowy to urządzenie pneumatyczne, którego zadaniem jest podawanie czynnika oddechowego pod ciśnieniem, co nadzwyczaj prosto mówiąc, tak aby wszyscy na pewno zrozumieli: pozwala nam oddychać (we współpracy z butlą tlenową).

-> Zobacz także jakie okulary pływackie kupić!

Jaki automat oddechowy wybrać?

Za każdym razem gdy przychodzi okazja aby kupić niebanalny sprzęt, przychodzą również pytania typu: Jaki? Gdzie? Za ile? Istnieje wiele rodzajów aparatów do nurkowania, każdy ma swoje charakterystyczne cechy, wady jak i zalety. Na polskim rynku można znaleźć całą masę modeli w bardzo różnych cenach. Należy pamiętać, że produkt powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb kupującego i to według nich należy wybrać ten najbardziej odpowiedni. Ceny w tym przypadku bywają różne, jeśli nie stać nas na wymarzony sprzęt, należałoby nieco improwizować. W przypadku gdy wybieramy komputer nurkowy, także spotkamy się z rozbieżnością cen. Poniżej zostało wymienionych kilka ważnych punktów związanych z wyborem odpowiedniego aparatu oddechowego dla siebie.

  • Przeznaczenie – to jeden z najważniejszych punktów, które należy omówić. Jeśli nie planujemy zapuszczać się na głębokość poniżej trzydziestu metrów to spokojnie wystarczy nam tańszy automat tłokowy z niższej pułki, może być taki bez odciążenia na pierwszym i drugim stopniu. Taki automat sprawdzi się w ciepłych wodach, które nie są bardzo zaniedbane i zanieczyszczone.
  • Automat oddechowy na zimne wody – będzie najlepszy taki, który posiada dobre zabezpieczenie komory wodnej pierwszego stopnia przed zamarzaniem. Istnieje możliwość zamontowania takowego, jednak lepiej byłoby aby aparat był już w niego zaopatrzony.
  • Wymagania techniczne – muszą być w stu procentach spełnione. Przed użyciem musimy mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu i będzie działało tak jak powinno. W szczególności gdy wybieramy się na głębokie wody będziemy musieli dokonać przeglądu naszego aparatu oddechowego do nurkowania, czy wszystko jest w nim w porządku. Urządzenie to jest dosyć złożone i ciężko byłoby opisać wszystkie jego części wraz z dokładnymi instrukcjami ich działania, lecz (jeśli nie jest się dostatecznie zorientowanym) można zapytać się specjalisty o stan swojego aparatu, ewentualnie zaczerpnąć informacji z obeznanych stron internetowych.
  • Cena – czyli dla niektórych mniej lub bardziej ważny punkt. To oczywiste, że dobry jakościowo aparat oddechowy do nurkowania, będzie kosztował adekwatnie do swoich możliwości. Najważniejsze jest to aby dopasować go do swoich potrzeb. Tańsze również są dobre, a na pewno da się takowe również wyszukać.
Każdy nurek wie jak istotny jest dobry automat oddechowy. Jego wybór powinien być zależny od tego gdzie nurkujemy, oraz naszych umiejętności.

Najważniejsze parametry i cechy

Automat oddechowy do nurkowania powinien być przede wszystkim niezawodny, potrzebujemy aby był użyteczny w każdej sytuacji i nie zawiódł naszych oczekiwań. W przypadku wyboru niezawodnego urządzenia mogą pomóc nam znajomi, którzy również nurkują i robią to już trochę dłużej. Poza tym ważna jest również żywotność, bo co z tego, że kupimy aparat do nurkowania w niskiej cenie, jeśli będzie działał nieprawidłowo, lub w ogóle za którymś razem przestanie działać. Dlatego ważne jest aby kupować z zaufanych i pewnych źródeł, które nie zaoferują nam typowej tandety. Wytrzymałość to kolejna ważna cecha, jeśli nurkowanie jest naszą prawdziwą pasją to będziemy robić to przez długie lata, więc z racji, że automat oddechowy nie należy do tanich, potrzebujemy aby działał prawidłowo przed długi czas.

Przed zakupem takiego automatu należy poczytać opinie na temat upatrzonego przez nas modelu i sprawdzić czy spełnia on podane powyżej cechy. Zatem jaki aparat oddechowy do nurkowania kupić? Przykładowo: dobrej jakości jest aparat oddechowy do nurkowania aqualung. Został wyprodukowany przez znaną markę, godną uwagi w czasie zaopatrywania się w sprzęt do nurkowania.

Sprawdź także nasz ranking pianek do nurkowania!

Automat oddechowy – tani czy drogi?

Tak jak już było to wcześniej powiedziane, automat do nurkowanie wcale nie musi być kosmicznie drogi żeby był dobry, lecz cena często nadąża za jakością danego modelu. Cena zależy również od rodzaju aparatu, te przystosowane bardziej do samej rekreacji kosztują mniej, zaś te do tak zwanych “zadań specjalnych” czyli wyczynów dość ekstremalnych (typu schodzenie na bardzo dużą głębokość) będą kosztowały nieco więcej. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju potrzebujemy. Taką przykładową niską ceną jest tysiąc pięćset złotych, natomiast te powyżej trzech tysięcy zaliczają się już do bardzo drogich.
Na pytanie tani, czy drogi? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wiele zależności się ze sobą łączy. Jeśli nie posiadamy wiele pieniędzy, a chcemy kupić aparat do “zadań specjalnych” to jesteśmy w dość kiepskiej sytuacji i nie pozostaje nic innego jak poczekać i odłożyć więcej pieniędzy.

-> Sprawdź także jaki czepek na basen wybrać!

Jak wybrać dobry automat oddechowy?

Najpierw musimy wziąć pod uwagę sposób w jaki chcemy nurkować i dobrać do niego odpowiedni rodzaj aparatu nurkowego, następnie należy znaleźć upatrzony aparat w dobrej cenie. Z tym, że przy wyborze dopasowanego do naszych potrzeb aparatu trzeba kierować się różnymi czynnikami i radami, które zostały wymienione w tymże artykule, lub różną wiedzą w każdej innej postaci. Dobry automat do nurkowania to taki, który pędzie w pełni podchodził pod nasze zapotrzebowanie.

Automat oddechowy do nurkowania – Ranking i cena 2020

Wiedząc już z czym wiąże się zakup takiego sprzętu, pora wybrać odpowiedni dla nas. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane automaty oddechowe do nurkowania. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.