Pływanie a nasz kręgosłup

Pływanie, to jedna z najbardziej korzystnych form aktywności fizycznej dla naszego kręgosłupa. Wszystko to za sprawą tego, że woda pomaga naszemu kręgosłupowi się zrelaksować i odciążyć. Istotne jest bowiem, by ćwiczenia, oraz style pływackie skonsultować z terapeutą, który zależnie od naszego schorzenia da nam wskazówki, na czym się skupić.

Czy basen pomaga w schorzeniach kręgosłupa?

Kręgosłup to element naszego ciała, który odpowiada za naszą stabilność. Zbudowany jest z 33-34 kręgów. Każdy krąg musi być połączony z sąsiednimi, by zapewnić nam prawidłową postawę. Między nimi znajdują się krążki międzykręgowe, dzięki którym mamy amortyzację oraz ruchomość. Na stabilność mają także duży wpływ mięśnie grzbietu, które oplatają nasze kręgi. Jeżeli są one dobrze rozwinięte, to nasz kręgosłup zdecydowanie lepiej będzie sobie radził z utrzymaniem odpowiedniej, poprawnej postawy.

W codziennym życiu, często narażamy swój kręgosłup na wszelkiego rodzaju schorzenia, których objawy mogą ukazać się zarówno szybko – czyli klasyczny ból w odcinku lędźwiowym pod koniec dnia – mowa tutaj o osobach prowadzących siedzący tryb życia, lub pracujących w takiej pozycji. Skutki mogą być też długotrwałe, a konkretniej możemy doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Jest to stan, w którym stawy, które mają nam zapewnić ruchomość kręgosłupa zużywają się, oraz zniekształcają.

Pływanie jest bardzo dobrym sposobem na leczenie takich schorzeń, które są bardzo powszechnymi problemami w naszych czasach, ponieważ wiele osób nie dba o kręgosłup, dopóki nie odczuje jakichkolwiek negatywnych skutków.

Jaki styl pływania będzie dla mnie najlepszy?

Bardzo istotne jest tutaj, by udać się do specjalisty, który powie nam wszystko na temat tego, jak powinien wyglądać nasz trening na basenie, oraz jaki styl stosować. Należy pamiętać, że kręgosłup każdego z nas, oraz rodzaj schorzenia jest inny, więc ciężko odpowiedzieć na to pytanie tak precyzyjnie.

Zdecydowanie, najbardziej polecanymi stylami będą zarówno styl grzbietowy, jak i kraul. Wielu rehabilitantów poleca swoim pacjentom te style, ze względu na to, jak rozwijają nasze mięśnie, które są tak potrzebne naszemu kręgosłupowi, by być w dobrej „kondycji”.

Pływanie stylem klasycznym – czyli żabką – nie jest stworzone dla każdego. Osoby cierpiące na lordozę lędźwiową powinny unikać tego stylu, ponieważ zamiast pomóc, może pogłębić on tylko wadę. Dlaczego? Wynika to z tego jak ułożone jest ciało, oraz jak rozkładają się siły w naszym ciele podczas pływania tym stylem. Jest to sprawa bardzo indywidualna i należy znaleźć dla siebie taki styl, który sprawi nam przyjemność, a także będziemy mogli połączyć to z pożytkiem dla naszego ciała.

Jakie korzyści niesie pływanie?

Pływanie to dyscyplina, która angażuje bardzo dużą grupę mięśni. Rozwiniemy zarówno dolne partie ciała, a także górne. Rozwijanie mięśni będzie się wiązać z bardzo korzystną ulgą dla naszego kręgosłupa. Pływanie bardzo korzystnie wpływa na naszą kondycję, oraz usprawnia układ oddechowy i układ krwionośny. Udowodniono również, że korzystnie wpływa na pracę naszego serca. Dla wielu osób pływanie działa wyciszająco i uspokajająco. Jeżeli masz stresującą pracę to jest to idealna dyscyplina dla Ciebie.

Nie tylko pływanie jest bardzo dobre, bo można spotkać w dzisiejszych czasach takie formy aktywności w wodzie jak gimnastyka. Jest to bardzo dobry wybór, ponieważ woda stawiająca opór sprawia, że wykonywanie niektórych ćwiczeń będzie znacznie cięższe, a co za tym idzie efektywniejsze i bardziej męczące.

Pływanie jest bardzo korzystne dla dzieci i warto zachęcić do tego jak najwcześniej. Pozwoli to na rozwinięcie bardzo ładnej sylwetki i zapobiegnie w przyszłości wielu problemów z jakże ważnym narządem ruchu jakim jest kręgosłup.

Jak często chodzić na basen?

Tutaj jest już zupełna dowolność, oraz kwestia gustu każdego z nas. Wiele osób decyduje się na godzinny trening i jest to bardzo dobry wybór. W ciągu tego czasu możemy spokojnie pokonać odpowiednią ilość basenów, oraz mieć chwilę na złapanie oddechu. Niektórzy przychodzą na basen na kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Czemu? Tyle zupełnie im wystarcza, by rozluźnić mięśnie, po ciężkim dniu i zrelaksować się.

Warto zaplanować wyjścia na basen tak, by robić to systematycznie, bo to jest najistotniejsze. Długość treningu nie jest tak istotna, jak częstotliwość jego wykonywania. Warto korzystać również z takich udogodnień jak sauna, czy bicze wodne, które są bardzo korzystne dla naszego ciała.

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz