Co zabrać na basen?

Aktywność fizyczna jaką jest pływanie, bez wątpienia wymaga wyposażenia się w najpotrzebniejszy sprzęt. Wiele osób wybiera się na basen bez potrzebnych akcesoriów, co może wpłynąć na komfort treningu i jego przebieg. Co zabrać na basen? Co jest najważniejsze? W tym artykule, przedstawimy wam w pigułce listę najistotniejszych rzeczy, które przydadzą wam się zarówno w pływackim treningu, jak i rekreacyjnym wyjściu na basen.

Przede wszystkim strój kąpielowy

Element, bez którego żaden trening się nie odbędzie. Wybór kostiumu dla wielu wydaje się być rzeczą błahą, aczkolwiek jest to kluczowy przedmiot, który powinien znaleźć się w naszym ekwipunku. Strój pływacki dla kobiet, to głównie kombinezon jednoczęściowy, lub dwuczęściowe bikini.

Strój dla mężczyzn, jest nieco prościej, bo są to specjalny slipy. Wybierając kostium zwróćmy uwagę przede wszystkim na komfort. Nasze samopoczucie w nim powinno być dobre, oraz nie krępować ruchów. Nie może być on za duży, ani za mały. Powinien ściśle przylegać, lecz nie uciskać naszego ciała. Wariantów jest wiele, każdy na pewno wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Okulary pływackie

Rzecz nieobowiązkowa, ale stała się takim ułatwieniem i elementem polepszającym komfort pływania, że każdy szanujący się pływak je stosuje. Okularki zamocowane na gumce, to drugi podstawowy element, który powinien znaleźć się w naszej „wyprawce na basen”. Modeli jak w przypadku kostiumów jest wiele. Znajdziemy różne modele ze względu na kolor szkieł, ich kształt, oraz samą charakterystykę okularów.

Wybierając je zwróćmy uwagę na to, gdzie będziemy pływać. Zależnie od tego, czy będzie to pływanie w zbiorniku otwartym na świeżym powietrzu, czy zamkniętej hali, można wybrać odpowiednio okulary przyciemniane z polaryzacją jak i bezbarwne. Dla profesjonalnych pływaków najlepsze są szwedki, które wydają się być najbardziej optymalnym wyborem każdej osoby.

Jeżeli borykasz się z parowaniem okularów, to dobrze zaopatrzyć się w płyn anti-fog. Jest to preparat, który ma specjalne właściwości, które pomogą Ci tego uniknąć. Powłoka sprawia, że skutecznie przez okres kilku treningów pozbędziesz się parowania okularków, które jak każdy wie bywa uciążliwe. Co jakiś czas trzeba tę warstwę odnawiać, ale koszt takiego sprayu nie jest duży, a bardzo przydatny.

Czepek – czy będzie mi potrzebny?

I tak i nie. Zależnie od tego jak podchodzisz do faktu zmoczonych włosów, taki powinien być Twój wybór. W kwestii czepka zdania są podzielone, jedni je lubią inni… niezbyt. Wybór odpowiedniego czepka będzie się wiązał z materiałem z jakiego jest on wykonany. Konkretnie czy będzie to czepek poliestrowy, materiałowy, czy też silikonowy.

Nie jest on do końca wygodny w zakładaniu, ale zdecydowanie ma swoje zalety. Chroni nasze włosy przed związkami chemicznymi takimi jak chlor, które znajdują się w wodzie na każdym basenie. Dodatkowo stosując czepek pływacki, dbamy też o stan wody i higienę nas samych jak i innych osób znajdujących się na basenie.

Dla kobiet, oraz mężczyzn z dłuższymi włosami stworzono specjalne czepki z przedłużanym tyłem. Są one po prostu szersze niż czepki standardowe, przez co umożliwiają schowanie upiętych w kucyk włosów pod czepkiem.

Warto wspomnieć o tym, że na niektórych basenach czepki są obowiązkowe. Jest to bardzo dobry krok, który władze basenów powoli wprowadzają w życie w większości miejsc. Polepsza to stan wody w akwenach, oraz przekłada się na mniejszą konieczność stosowania chloru i rzadsze wymienianie całości wody, które jak wiemy bywa kosztowne.

Zatyczki do uszu i nosa

To zdecydowanie akcesoria dla osób bardziej zaawansowanych, ceniących sobie każdy, nawet najmniejszy element, który jest w stanie polepszyć komfort pływania. Wiele osób stosuje je ze względu na wrażliwość uszu na wodę. Jej zaleganie potrafi być uciążliwe i prowadzić do schorzeń jakim jest ucho pływaka, czyli przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Silikonowe zatyczki do uszu sprawią, że nasz przewód będzie zablokowany i woda się nie będzie do niego wlewać. W połączeniu z czepkiem to idealna ochrona dla naszych uszu.

W kwestii zatyczek na nos, które nazywane są potocznie jako klips na nos, jest podobnie. Wiele osób skarży się na zaleganie wody w nosie, co jest po prostu nieprzyjemne. Jeżeli pływasz i wykonujesz nawroty podczas treningu, to wiesz, że przy tym manewrze jesteśmy na to bardzo narażeni. Koszt obydwu akcesoriów to kwestia kilku – kilkunastu złotych, więc jak najbardziej warto je mieć.

Torba na basen

Wszystko co bierzemy, warto spakować w coś konkretnego. Najlepiej spisuje się torba sportowa, nie koniecznie dedykowana pod pływanie, chociaż firmy takie jak Arena i Speedo robią bardzo dobrej jakości sprzęt, stricte przystosowany do treningów na basenie.

Weźmy pod uwagę to ile miejsca jest nam potrzebne. Torby dzielą się na jednokomorowe, oraz takie, które posiadają dodatkowe kieszenie. Często można włożyć tam mokre rzeczy i dobrze separuje to od reszty, której zamoczenia chcemy uniknąć. Dobrze dobierzmy też długość paska, bo to on będzie odpowiadał za to, czy noszenie jej będzie wygodne.

Akcesoria do nauki pływania

Jeżeli jesteś w tym sporcie nowy, to z pewnością rzeczy takie jak deska do pływania, czy płetwy mogą się przydać. Są to rzeczy uniwersalne i mogą bardzo skutecznie wpłynąć na to, jak szybko uczymy się pływania. Deska jest idealna do treningu na zarówno nogi, jak i ręce. Przyda się również do rozgrzewki, która jest w treningu bardzo istotna.

Płetwy to nie tylko nauka pływania, ale też ciekawy przedmiot jeżeli chodzi o nurkowanie. Wiele osób kupuje je na wyjazdy na wakacje i słusznie, bo to bardzo dobra okazja do sprawdzenia tego typu sprzętu. Można ich używać też na zwykłym, krytym czy otwartym basenie, by nieco urozmaicić aktywność jaką jest pływanie.

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz