Kreatyna to jedna z najczęściej wybieranych odżywek dla sportowców, a co za tym wiele osób, które zaczyna przygodę ze sportem zastanawia się nad jej stosowaniem. Na rynku znajdziemy wiele tego typu odżywek, od różnych producentów. Suplement ten ma wiele postaci pod jaką możemy go znaleźć. Należy wiedzieć czym one się różnią, oraz który stosować w naszym przypadku.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna TREC CM3

Jest to jeden z najstarszych suplementów jeżeli chodzi o rozpoczęte nad nim badania. Odżywka ta wykazuje silne działanie anaboliczne, lecz naturalnie występuje w organizmie, a dokładnie w naszej tkance mięśniowej. Co daje kreatyna, po co ją stosować? Jej zadaniem jest magazynowanie energii w mięśniach. Im więcej energii zmagazynujemy, tym lepsza będzie praca naszego ciała na treningu jeżeli chodzi o wytrzymałość i siłę.

Kreatyna ma szerokie zastosowanie. Używają jej przede wszystkim osoby podnoszące ciężary, lecz po odżywkę z chęcią sięgają osoby biegające, grające w piłkę, czy też pływające. Osoby w tzw. treningu „na masę” śmiało po nią sięgają, ponieważ prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej. Badaniami wykazano również pomoc w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie często łączona z suplementami takimi jak spalacz tłuszczu.

Rodzaje kreatyny

Suplement ten na rynku znajdziemy pod kilkoma postaciami. Różnią się one budową, składem, efektywnością działania oraz rozpuszczalnością w organizmie. Każdy z nas ma inny organizm, warto więc przetestować, który z nich ma na nas najlepsze działanie.
Monohydrat– jeden z najpopularniejszych, jeżeli nie najpopularniejszy rodzaj kreatyny. Budowa to cząsteczka kreatyny powiązana z wodą. Wiąże on i jednocześnie zatrzymuje wodę w komórkach. Jest to forma kreatyny którą poddano największej ilości badań. Popularność wynika z stosunkowo niskiej ceny, a dużej efektywności,
Cytrynian – składa się ze związku kwasu cytrynowego i kreatyny. Nie zatrzymuje on wody w organizmie, co istotne jest jeżeli chcemy zyskać na sile, lecz pozostać przy aktualnej wadze. W stosunku do monohydratu, cytrynian ma małą liczbę przeprowadzonych nad nim badań,
Jabłczan – kolejny popularny rodzaj kreatyny. Podobnie jak cytrynian, jest to połączenie tym razem kwasu jabłkowego i cząsteczki kreatyny. Produkt ten wykazuje się brakiem retencji wody w organizmie. Ma dobrą rozpuszczalność,
Chlorowodorek kreatyny – jest to najlepiej rozpuszczająca się forma kreatyny. Popularna ze względu możliwości stosowania stosunkowo niskiej dawki, która i tak przekłada się na dobre efekty.

To tylko najpopularniejsze formy kreatyny jakie znajdziemy na rynku. Jest jeszcze wiele postaci pod którymi występuje ten suplement. Przede wszystkim producenci dążą do zmniejszenia dawki, a spotęgowania działania poprzez znajdowanie nowych efektów jakie może dać kreatyna.

Dawkowanie

Zalecane jest przyjmowanie około 5g kreatyny w ciągu doby. Dlaczego? Ponieważ tylko tyle nasz organizm jest w stanie przyswoić. Nadwyżka odżywki w organizmie zostanie najzwyczajniej wydalona. W dzień treningowy można przyjmować dodatkowe 5g ( co w sumie da nam 10g w dniu treningowym).  Zalecaną długością dawkowania kreatyny jest około 8 – 10 tygodni. W wypadku odstąpienia od przyjmowania cyklicznego, przy stosowaniu całorocznym przyjmujemy stałą porcję około 3 – 5 gramów codziennie.

Jest wiele zdań na temat tego o jakiej porze przyjmować kreatynę i nie ma tutaj reguły. W dzień treningowy zaleca się stosowanie jej w czasie niedalekim do aktywności fizycznej. W wypadku dnia nietreningowego można przyjmować ją rano.

Tabletki czy proszek – co lepsze?

W wypadku formy występowania kreatyny, wybór to zdecydowanie wygoda. Jedni wolą proszek, bo łatwiej im jest wypić, a jedni wolą połknąć tabletkę i po sprawie. Kreatyna rzadko występuje w tabletkach, więc większa szansa jest taka, że będzie nam dane rozpuszczać ją w wodzie. Jest to więc tylko i wyłącznie decyzja osobista, w jakiej formie jest nam łatwiej, oraz przyjemniej przyjmować suplementy.

Należy pamiętać, że rozpuszczony w wodzie proszek należy wypić zaraz po jego przygotowaniu. W przypadku tabletek należy uważać na styczność ze środowiskiem wodnym, by uniknąć stworzenia się kreatyny nieaktywnej. Nie przyrządza się roztworu za czasu, tylko zaraz po jego przygotowaniu trzeba go wypić. W wypadku kreatyny w proszku, można także wsypać odmierzoną miarkę do buzi i zapić wodą.

Czy kreatyna jest bezpieczna dla zdrowia?

Dotychczas nie udowodniono żadnych skutków ubocznych. Dostępne do tej pory publikacje mówią, że suplementacja kreatyną jest całkowicie bezpieczna, a jej działanie udowodnione naukowo. Długotrwałe suplementacje, które były monitorowane, nie wykazały by działała ona szkodliwie na nerki czy wątrobę.

Należy pamiętać, że wszystko sprowadza się do odpowiedniego i odpowiedzialnego stosowania oraz ścisłego trzymania się zaleconego przed producentów dawkowania. Jest to klucz do tego, by nie pojawiły się jakiekolwiek działania niepożądane i nasz organizm funkcjonował poprawnie.

Kreatyna – Ranking i cena 2018

Gdy wiemy już wszystko czego potrzebujemy o kreatynie czas wybrać najlepszą dla nas. Pamiętajmy, że organizm każdego z nas jest inny i nie przekonamy się o działaniu poszczególnych form kreatyny, dopóki ich nie przetestujemy. Jednymi z najpopularniejszych producentów, a jednocześnie cieszącymi się dobrymi opiniami na rynku są Olimp, KFD, Scitec Nutrition, czy też Universal. Prezentujemy ranking pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.